PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Działania Muzeum Kinematografii w listopadzie już od lat skupiają się na polskim dokumencie. Niemal przez cały miesiąc w muzealnym kinie odbywać się będą pokazy filmów Tadeusza Jaworskiego, Wojciecha Wiszniewskiego i Andrzeja Papuzińskiego, a także spotkania autorskie z twórcami. Zwieńczeniem będzie jedna z najważniejszych łódzkich imprez filmowych – 22. Festiwal Mediów w Łodzi „Człowiek w Zagrożeniu” (21 – 24.11.2012).

Listopadowe święto dokumentu rozpocznie się od spotkania autorskiego z Andrzejem Papuzińskim, klasykiem polskiego dokumentu, twórcą od lat mieszkającym w Paryżu, który 6 listopada 2012 o godz. 18.00 będzie gościem Muzeum. W dniach 6–8 listopada 2012 odbędzie się retrospektywny przegląd jego filmów.

Kadr z filmu "Bykowi chwała". Fot. Filmoteka Szkolna

Publiczności zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy Papuzińskiego, wielokrotnie nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych. W programie będą portrety twórców – grafików, plakacistów, malarzy, muzyków, rzemieślników: "Bykowi chwała" o Franciszku Starowiejskim (1971); „Spojrzenie na plakat” o Waldemarze Świerzym (1968); "Brzuch" o Tadeuszu Brzozowskim (1979); „Stanisław Zagajewski – Ars mea, lux mea” (1978); „Siedem misteriów według Stasysa” o pochodzącym z Litwy grafiku, Stasysie Eidrigeviciusie (1994); debiutancki „Stradivari 66” o Piotrze Kubasie, lutniku z Krakowa (1966); „Cztery temperamenty” o rodzinie Wiłkomirskich (1973) i „Dzwon” o pracowni ludwisarskiej w Przemyślu (1980).
Dwa odrębne cykle tworzą w twórczości Papuzińskiego filmy poświęcone Zamkowi Królewskiemu w Warszawie („Z ognia, piasku i popiołu”, którego bohaterami są rzemieślnicy wykonujący żyrandole, „Podziemia, skóry, laury i buńczuki” – o pracy zespołu modelarzy i sztukatorów,  „Powrót z chaosu” – o rekonstrukcji Wielkiej Sali Ansamblowej) oraz Panoramie Racławickiej ("Pole bitewne" – dokument przedstawiający dzieje słynnego obrazu, „Wezwanie” o procesie konserwacji „Panoramy Racławickiej” i „Wielkie oczekiwanie”, ostatnia część tryptyku, która ukazuje końcowy etap prac we wrocławskiej rotundzie).

Okazją do spotkania z mistrzem są przypadające w listopadzie 80. urodziny reżysera.

Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2013
Zobacz również
John Cusack i śmiercionośna "Komórka"
Benedict Cumberbatch w roli menadżera Beatlesów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll