PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

O powodach zajęcia się tematem katastrofy smoleńskiej opowiedzianym w filmie fabularnym mówi Antoni Krauze, twórca filmów "Palec Boży", "Prognoza pogody" i "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł".

„Ten film nie rozwikła zagadki, która wymaga specjalistów, fachowców, ponownego śledztwa – mówi reżyser w specjalnej wypowiedzi dla serwisu PortalFilmowy.pl. - Ja ten film mogę jedynie zadedykować mediom - tak jak swój słynny wiersz „Na śmierć prezydenta Kaczyńskiego” zadedykował autor scenariusza, Marcin Wolski. Ten wiersz zachęcił mnie do podjęcia pracy. Po zebraniu ogromnej ilości materiału od dziennikarzy i świadków tych wydarzeń, potrzebowałem kontaktu z pisarzem, z kimś, kto wniósłby w ten świat faktów jakiś porządek literacki. Wolski przystał na to, a jego wiersz mógłby być mottem zarówno scenariusza, jak i filmu”.„Bohaterka będzie młodą dziennikarką – zapowiada Antoni Krauze - symbol tych Polek, które odważyły się nazwać kłamstwo smoleńskie. Ludzie, którzy prowadzili to śledztwo, posługiwali się falsyfikatami albo w ogóle nie mieli dostępu do dowodów. Po to jest ten film. Chcę w nim powiedzieć, że to wszystko jest nie do przyjęcia, nie do zaakceptowania, że nie można się z tym pogodzić. Ale ten film nie ma załatwić tego, do czego powołane są instytucje państwa”.

Do gromadzenia środków na realizację filmu została powołana Fundacja „Smoleńsk 2010”. Prezesem Zarządu Fundacji jest Tomasz Miernowski – prawnik, producent filmowy, wieloletni szef produkcji Studia Filmowego DOM, szef Fundacji Sztuki Filmowej.

Fundacja "Smoleńsk 2010" posiada w PKO Bank Polski SA rachunek nr 55 1020 1169 0000 8202 0186 3042 służący do gromadzenia środków na produkcję, promocję i dystrybucję filmu pod roboczym tytułem "Smoleńsk 2010".

 

KS/KJZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2012
Zobacz również
Ostatnia „gwiazda” Tofifest 2012 przybyła!
WFF: Wolny Duch - To nie jest świat dla zwykłych ludzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll