PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi to wydarzenie, które łączy walory edukacyjne i artystyczne. Wspiera walkę z handlem ludźmi poprzez społeczne przesłanie filmów opowiadających o tym ponurym procederze.

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane 23  filmy dokumentalne i fabularne, poruszające temat handlu ludźmi w różnych jego przejawach. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje panelowe oraz targi informacyjne.


"La Strada", fot. mat. prasowe

Filmy prezentowane w ramach Festiwalu poza konkursem głównym:

"Exit: Nieludzki handel, równoległe życia" (2005)

„Nieludzki handel” to film dokumentalny przygotowany w ramach kampanii profilaktycznej MTV „EXIT”
Poprzez historie kilku kobiet z Mołdawii pokazano przyczyny oraz mechanizmy handlu kobietami i przymusowej prostytucji. Narratorką filmu jest Angelina Jolie, która zwraca uwagę na to, że ofiary handlu ludźmi są wszędzie, jednak mało kto je dostrzega, bo brakuje  świadomości tego zjawiska.
Część druga - „Równoległe życia” to pięć etiud  poruszających różne tematy takie jak: prostytucja, odpowiedzialność, moment podejmowania decyzji czy przyjaźni. Każda z nich związana jest z inną historią ofiary. Dzięki stworzonemu przez MTV filmowi, młody widz nie tylko, zapewne po raz pierwszy, zetknie się z problemem handlu ludźmi, ale również być może zastanowi nad własnym stosunkiem do tego problemu. W „Równoległych życiach” narratorami są ludzie znani ze świata rozrywki i mediów, modelka Helena Christiansen oraz muzycy – Howlin Pelle Almquist z „The Hives“ i Gavin Rossdale.


"I nigdy nie wracać"
(2011), reżyseria Jagoda Szelc

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Kobieta z trójką dzieci próbuje przedostać się przez zieloną granicę i spotkać się ze swoją córką. Przemytnik po otrzymaniu pieniędzy pozostawia rodzinę ich własnemu losowi mówiąc „idźcie prosto” – on już swoje zrobił. Góry, las, zima… Ta historia nie może się skończyć happy endem.

Każdego roku przemytnicy obiecują tysiącom ludzi bezpieczne przedostanie się do wymarzonego kraju – oczywiście za odpowiednią opłatą. Rzadko zdarza się aby dotrzymali słowa. Niedoszli imigranci zamarzają, toną w granicznych rzekach, trafiają do więzień aresztowani przez służby graniczne.


"Kobiety nad przepaścią"
(1938), reżyseria Michał Waszyński, Emil Chaberski

Marysia Żurkówna wierząc w lepsze życie, decyduje się opuścić kraj. Gdy dociera do swojej "ziemi obiecanej" okazuje się, że rzeczywistość boleśnie mija się z marzeniami. Ma zostać prostytutką.
Jest zagubiona i bezradna. Pomagają jej polscy marynarze, uwalniając z domu publicznego na chwilę przed debiutem w nowym "zawodzie". Film zrealizowany na podstawie powieści „W szponach handlarzy kobiet”Antoniego Marczyńskiego, zadziwia aktualnością tematu, niezmiennością ludzkiej natury i metod tych, którzy żerują na ludzkich marzeniach. Możemy zobaczyć także pierwsze polskie policjantki - w akcji „pod przykrywką”. Funkcjonariuszki pojawiły się w policji właśnie w związku
z problemem handlu ludźmi.

Wybór tego filmu nawiązuje do polskiej tradycji profilaktyki, która wprowadziła temat handlu ludźmi do sztuki popularnej.


"La Strada"
(1954), reżyseria Federico Fellini

Zampano, wiejski siłacz potrzebując asystentki, kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę. Znęca się nad nią, a ona mimo wszystko trwa przy nim – rodzi się dziwna więź.
"La Strada" to jeden z ważniejszych i bardziej znanych filmów w historii kina, nagrodzony w roku 1956 Oscarem. Ta filmowa opowieść określana mianem realizmu magicznego doczekała się wielu interpretacji. Każdy kto widział ten  film wie, że Zampano kupił Gelsominę, ale mało kto wymieniłby ten film wśród filmów o handlu ludźmi. Tak to właśnie jest, że handel ludźmi jest trudno dostrzegalny.
Film "La Strada" stał się  inspiracją dla twórczyń  pierwszego „Programu Prewencji Handlu Kobietami z Europy Środkowej i Wschodniej” nazwanego właśnie tak w roku 1995.
Fundacja "La Strada" działa od roku 1996.


"Mam na imię Feker"
(2011), reżyseria Orlando von Einsiedel

Feker po amharsku oznacza miłość. Feker Asheme nigdy nie chodziła do szkoły, a w wieku sześciu lat uciekła od rodziny, w której nie doświadczyła miłości. Trafiła na ulice Bahyr Dar w Etiopii i mając osiem lat pracowała już w domu publicznym. Zarabiała jako prostytutka, marząc o tym, że kiedyś zmieni swoje życie. Dziś ma dziewiętnaście lat. Dzięki pomocy organizacji pozarządowej ukończyła kurs zawodowy i odeszła z prostytucji. Pracując jako fryzjerka, z nadzieją patrzy w przyszłość. Ten ponury, ale jednocześnie pokrzepiający film pokazuje nie tylko siłę ludzkiego ducha, ale także to, jak przypadkowe spotkania mogą odmienić czyjeś życie.

"Masz na imię Justine"
(2005), reżyseria Franco de Pena

Mariola marzy o lepszym życiu, chce być szczęśliwa. Artur, jej chłopak mieszkający na stałe w Niemczech, proponuje krótkie wakacje, podczas których chce ją przedstawić swoim rodzicom. Po drodze mają przenocować u znajomych Artura w Berlinie. Tam pojawiają się koledzy chłopaka, wręczają mu pieniądze. Mariola właśnie została sprzedana jako prostytutka.
Na świecie rocznie sprzedaje się 2 miliony ludzi. 200 tysięcy z nich to kobiety sprzedawane do domów publicznych. W tej liczbie jest 15 tysięcy Polek.

Film – oparty na faktach - przedstawia historię jednej z nich. Walorem filmu de Penii jest pokazanie procesu rekrutacji i zniewolenia ofiary handlu ludźmi w sposób prawdziwy i niesensacyjny. Jest to doskonały materiał aby omówić z młodzieżą przyczyny handlu ludźmi, metody sprawców oraz zastanowić się, jak zapobiegać tego rodzaju sytuacjom.


Spotkania, panele dyskusyjne, targi informacyjne, które będą odbywały się w kinie Muranów pomiędzy projekcjami filmów :

•    TARGI INFORMACYJNE
Podczas targów będzie można zapoznać się z działalnością organizacji pracujących na rzecz poszanowania praw człowieka i porozmawiać z osobami, które z pomagania innym uczyniły cel swojego życia.

•    SPOTKANIE Z HANKĄ MONGARD
Hanka Mongard jako aktywistka organizacji FairWork pracuje z ofiarami handlu ludźmi, seksworkerkami oraz wykorzystywanymi migrantami. Podczas spotkania przybliży widzom specyfikę handlu ludźmi w Holandii. Jako przedstawicielka organizacji wspierającej główne bohaterki filmu otwarcia – tytułowe „Sterke Vrouven” opowie między innymi o kulisach kręcenia filmu i codziennej pracy NGO wspierającego ofiary handlu ludźmi.

•    ROLA FILMU W PROFILAKTYCE SPOŁECZNEJ – PANEL DYSKUSYJNY
Zaproszeni eksperci: doktor Alicja Kisielewska filmoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku,
Łukasz Ługowski – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT wraz z twórcami filmowymi porozmawiają o tym, w jakim stopniu sztuka filmowa wpływa dziś na młodych ludzi, czy rozrywka i profilaktyka mogą znaleźć dla siebie miejsce w tym samym dziele artystycznym? 
Szczególnie serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu osoby zainteresowane pracą
z młodzieżą i wykorzystywaniem materiałów filmowych w procesie edukacji i wychowania - pedagogów – praktyków, rodziców jak i studentów nauk humanistycznych.

•    „LA STRADA” – ZAUWAŻYŁEŚ HANDEL LUDŹMI? – prelekcja
Irena Dawid-Olczyk rzuci nowe światło na dzieło Felliniego. Podczas spotkania spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego niemal każdy widział „La Stradę”, ale tylko niewielu  dostrzegło w bohaterce filmu ofiarę handlu? Ta gorzka prawda doskonale obrazuje codzienną rzeczywistość z jaką spotykają się pracownicy Fundacji "La Strada".



NB
inf. prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2012
Zobacz również
Penélope Cruz i Emile Hirsch w byłej Jugosławii
Zostań jurorem Festiwalu Pięć Smaków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll