PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Poruszające "W imię ojca" czy oskarowa "Moja lewa stopa". Każdy kinoman zna te filmy i ich reżysera Jima Sheridana. Dziś w podróż po polskich kinach studyjnych rusza retrospektywa filmów irlandzkiego Mistrza przygotowana przez ekipę festiwalu Tofifest i Irlandzki Instytut Filmowy.

W programie retrospektywy oskarowy debiut Sheridana "Moja lewa stopa", epopeja "Pole", dramat "W imię ojca" oraz autobiograficzna "Nasza Ameryka". Pojawią się też dwa filmy inspirowane i produkowane przez Sheridana: "Spirala przemocy" w reżyserii Terry George'a i "Krwawa niedziela" Paula Greengrassa.


Kadr z filmu "Dom snów", fot. Kino Świat

Jim Sheridan to kluczowa postać we współczesnej historii kina Irlandii i jeden z najważniejszych twórców kina światowego. Jego filmy zdobyły 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia Berlinale. Można zaryzykować stwierdzenie, że jego kino zrobiło więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan "odkrył" też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w "Mojej lewej stopie" został laureatem Oscara. W 2011 Jim Sheridan roku odwiedził Polskę by na festiwalu Tofifest uroczyście otworzyć swoją pierwszą retrospektywę. Toruński festiwal uhonorował też reżysera specjalną nagrodą Złotego Anioła za Odwagę i Niepokorność Twórczą. Wtedy też zapadła decyzja, by za zgodą reżysera, zorganizować jego ogólnopolską retrospektywę.



Urodzony w 1949 roku w Dublinie Sheridan zaczynał od działań teatralnych. W kinie zadebiutował "Moją lewą stopą" w 1989. Szybko zaczął być postrzegany jako odrodziciel kina irlandzkiego. Potwierdziło to "Pole" (1990) z monumentalną, nominowaną do Oscara rolą Richarda Harrisa i "W imię ojca" (1993) ze znakomitą kreacją Day-Lewisa. Ten film otworzył niezwykle ważny dla twórczości Sheridana wątek analizujący konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę jaką grała w nim IRA. Z tym tematem zmierzył się też w "Spirali przemocy" (współreżyseria Terry George), "Bokserze" (1997) oraz jako producent głośnej "Krwawej niedzieli" w reżyserii Paula Greengrassa (2002). Przenosiny i osiedlenie w USA stały się dla Sheridana inspiracją dla stworzenia niezwykle osobistego filmu "Nasza Ameryka" (2003) o irlandzkich imigrantach, żyjących nielegalnie w Stanach. Amerykańska ścieżka zawiodła Sheridana do współpracy z największymi gwiazdami. W 2005 stworzył biografię jednego z najsłynniejszych raperów świata 50 Centa "Get Rich or Die Tryin: The Story of 50 Cent" (2005), a w 2009 powstali "Bracia" z Tobym Maguire, Natalie Portman i Jakem Gyllenhallem. Ostatnim filmem Sheridana jest thriller "Dom snów" z Rachel Weisz i Danielem Craigiem. Obecnie reżyser pracuje nad trzema projektami: irlandzkim "Sheriff Street", amerykańskim "Old Stoneface" oraz chińsko-amerykańską fabułą złożoną z krótkometrażowych etiud wielkich reżyserów "Shanghai, I Love You".

MFF Tofifest i Irlandzki Instytut Filmowy zapraszają

·  7-9 września TORUŃ / Kino Centrum w CSW
·  13-16 września SZCZECIN / Kino Zamek
·  15-20 września KRAKÓW / Kino pod Baranami
·  17-20 września KATOWICE / Kino Światowid
·   20-23 września WARSZAWA / Kino LAB CSW Zamek Ujazdowski
·   24-26 września GDAŃSK-TRÓJMIASTO / Gdańskie Centrum Filmowe
·   26-28 września ŁÓDŹ / Kino Charlie

NB
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2012
Zobacz również
TVP – mniej pracowników, mniej kultury, mniej dla dzieci
Zmarł Christian Marin - francuski aktor komediowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll