PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.09.2012
74. urodziny obchodzi dziś, 13 września, Janusz Głowacki - scenarzysta, prozaik, dramaturg, felietonista, eseista.

Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, potem przeniósł się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. "Wyrzucony za zupełny brak zdolności i cynizm" - głosi oficjalna biografia autora,  wrócił na UW i ukończył wydział Filologii Polskiej. W latach 64 - 81 pracował jako felietonista w tygodniku Kultura.


Janusz Głowacki na cyfrowej premierze "Trzeba zabić tę miłość", fot. SFP

Wielką popularność i światową sławę zyskał dzięki sztukom teatralnym. Jego "Kopciuch" był grany na największych scenach teatralnych na świecie. W 1981 roku pisma "The Guardian" i "London Times" ogłosiły "Kopciucha" najlepszą produkcją roku. Sztuka ta została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą teatralnej argentyńskiej krytyki “Premio Moliere" (1986).

"Antygona w Nowym Jorku" również wystawiana była na wielu światowych scenach, m.in. w Waszyngtonie, Pradze, Atlancie, Nowym Jorku, Meksyku czy Estonii. W Paryżu "Antygonie" przyznano nagrodę ‘Le Baladin’ i nagrodę studentów Sorbony dla najlepszej sztuki roku. Przetłumaczono ją na ponad 20. języków. Tygodnik "Time" uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych sztuk roku, a znany na całym świecie szekspirolog Jan Kott - za jedną z trzech najlepszych sztuk napisanych w Polsce po wojnie. Inny dramat Głowackiego - "Czwarta siostra", otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Dubrowniku.

Głowacki jest także autorem kilku zrealizowanych scenariuszy filmowych. "Rejsu" i "Psychodramy" - napisanych wspólnie z Markiem Piwowskim oraz "Polowanie na muchy" Andrzeja Wajdy, "Trzeba zabić tę miłość" w reżyserii Janusza Morgensterna i napisanego wspólnie z Łukaszem Zadrzyńskim "Billboardu". Amerykańskie studia zakupiły do filmu “Polowanie na Karaluchy” , “Antygonę w Nowym Jorku” i napisany wspólnie z Ewą Nagórską “No Smoking Section.” Jego scenariusz "Hairdo" zdobył w roku 99 główna nagrodę, Tony Cox Award na festiwalu filmowym Nantucket w Stanach Zjednoczonych. W 2001 roku, razem z Emirem Kusturica i Dusanem Kovacevicem napisał scenariusz NOS.

Wspólnie z Wajdą pracuje nad filmową historią "Wałęsy", której premiera zapowiadana jest na rok 2013.

Głowacki był wykładowcą na Columbia University, Bennington College, i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Tapper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Szereg jego artykułów i esejów ukazało się w New York Timesie.

W latach 1976-78 Głowacki pełnił funkcję Prezesa Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.  W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2007 roku - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2005 otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie literatury. Ambasada USA w Polsce przyznała mu Nagrodę im. Czesława Miłosza za "wkład w porozumienie amerykańsko-polskie" (2011).


NB
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Młodzi i Film: Ścinki z pamięci
Ryzyko niejedno ma imię
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll