PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
25 lat temu zmarł aktor Lee Marvin, znany widzom przede wszystkim z roli majora Johna Reismana w wojennym filmie "Parszywa dwunastka".

Laureat Oscara za film "Kasia Ballou" połowę swojej statuetki zadedykował koniowi Smoky'emu, z którym pracował na planie i w jego również imieniu odebrał statuetkę: Połowa tej nagrody należy się koniowi, który biega teraz gdzieś w dolinie San Fernando.


Charles Bronson i Lee Marvin, fot. materiały prasowe


Do sztuki aktorskiej nie podchodził zbyt sentymentalnie. - Lubię łowić ryby. Uprawiam aktorstwo, aby mieć pieniądze na finansowanie tej pasji - mawiał. O filmie "Parszywa dwunastka" (1967) Roberta Aldricha, który przyniósł mu światową sławę, mówił, że "nie ma z wojną zbyt wiele wspólnego". Aktor wcielił się w nim w rolę dowódcy, mającego przygotować i poprowadzić oddział amerykańskich komandosów, którego celem jest wyeliminowanie grupy wysokich rangą oficerów niemieckich.

Marvin, który w filmach zazwyczaj grywał twardzieli i czarne charaktery, o swoim ekranowym wizerunku wypowiadał się następująco: Gdy ludzie widzą moją twarz, do głowy od razu przychodzą mi dwie myśli. Po pierwsze: Ten facet nie zdobędzie dziewczyny. Po drugie: W filmie obejrzymy jego pogrzeb, w taniej oprawie.

Urodził się 19 lutego 1924 roku w Nowym Jorku. Był synem specjalisty do spraw reklamy i autorki tekstów poświęconych modzie. W czasie II wojny światowej pełnił służbę w amerykańskiej 5. Dywizji Piechoty Morskiej, walczył na Pacyfiku. Po zakończeniu wojny pracował jako hydraulik. Do teatrów broadwayowskich trafił jako amator.
W filmach zaczął występować na początku lat 50. Zagrał m.in. w: thrillerze Johna Sturgesa "Czarny dzień w Black Rock" (1955) oraz w westernach z Johnem Waynem - "W kraju Komanczów" (1961) Michaela Curtiza oraz "Człowiek, który zabił Liberty Valance'a" (1962)  John Forda. W kolejnych latach Marvin wystąpił  między innymi w filmach: "Zbieg z Alcatraz" (1967) Johna Boormana, "Pomaluj swój wóz" (1969), "Z własnej kieszeni" (1972) Stuarta Rosenberga, "Człowiek klanu" (1974) Terence'a Younga, "Śmiertelne polowanie" (1981) Petera R. Hunta, "Park Gorkiego" (1983) Michael Apteda. W sumie zagrał w ponad stu filmach. Odrzucił też wiele propozycji filmowych, wśród nich rolę Brudnego Harry'ego, którego ostatecznie zagrał Clint Eastwood.

Zmarł na atak serca 29 sierpnia 1987 r. w Tucson w stanie Arizona. Miał 63 lata.

 

NB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2012
Zobacz również
Jesienny Gdynia Film Festival
Łudząco podobny do człowieka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll