PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Do końca naboru w Szkole Wajdy pozostał już tylko tydzień. Do 31 sierpnia czekamy na zgłoszenia do programów: fabularnego STUDIO PRÓB, dokumentalnego DOK PRO i Programu DLA KREATYWNYCH PRODUCENTÓW. Ruszamy również z nowym Programem Scenariuszowym SCRIPT!

Szkoła Wajdy istnieje od ponad 10 lat. Powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych.


fot. mat. prasowe


Do 31 sierpnia czekamy na aplikacje na:

Program Fabularny STUDIO PRÓB, który jest rocznym, intensywnym programem reżyserii na poziomie masterclass, mającym na celu przygotowanie do realizacji projektów filmów fabularnych zgłoszonych przez uczestników. Program, w którym kładziemy nacisk na praktykę, jest modyfikowany i dostosowany do potrzeb uczestników, co w praktyce oznacza indywidualny tok studiów. Kandydaci muszą więc mieć doświadczenia twórcze, choć niekoniecznie z dziedziny filmu.

Wśród wykładowców Programu Fabularnego STUDIO PRÓB są: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Edward Żebrowski, Joanna Krauze, Maciej SobieszczańskiDenijal Hasanović, Udayan Prasad, Michał Leszczyłowski oraz Paweł Pawlikowski. Pod ich skrzydłami swoje projekty rozwijali m. in.: Marcin Wrona, Piotr Subbotko, Kristoffer Rus, Bodo Kox, Norah McGettigan i Agnieszka Smoczyńska.


Program Dokumentalny DOK PRO  stawia sobie za cel zapewnienie profesjonalnych warunków dla realizacji filmu - od dokumentacji aż po produkcję. W pierwszym etapie Programu realizowane są krótkie etiudy na zadany temat, w drugim etapie Szkoła produkuje filmy wybranych uczestników. Sesje mają charakter dialogu: uczestnicy i tutorzy wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla konkretnych projektów filmowych na każdym etapie – od dokumentacji i developmentu, aż po postprodukcję. DOK PRO adresowany jest do absolwentów szkół filmowych i artystycznych, filmowców-amatorów, dziennikarzy i fotografików, którzy mają już doświadczenie z realizacją filmów.

Pod opieką wykładowców programu DOK PRO, wśród których znajdują się m. in. Marcel Łoziński, Jacek BławutVita Żelakeviciute, powstało wiele dokumentów docenionych na arenie międzynarodowej. Wśród ostatnich tytułów warto wymienić film "Paparazzi" Piotra Bernasia, który otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej czy "Decrescendo" Marty Minorowicz, wyróżniony m. in. na festiwalach ZagrebDox w Chorwacji i Dok Leipzig w Niemczech. Jednym z najświeższych filmów zrealizowanych w ramach DOK PRO jest film Łukasza Borowskiego "3 dni wolności", który zdobył wyróżnienie na jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, Visions du Réel w Nyon, Szwajcarii.


Program dla PRODUCENTÓW KREATYWNYCH adresowany jest do osób przekonanych, że producent to nie księgowy liczący pieniądze, a reżyser to nie jedyna osoba odpowiedzialna za kreatywne myślenie o filmie. Zapraszamy osoby, które chcą rozwinąć swoje umiejętności czytania i twórczego analizowania tekstu, pogłębić znajomość mechanizmów finansowych i rynkowych,  a w konsekwencji świadomie pilotować  proces pracy nad scenariuszem i dbać o  kompleksowy development filmu. W ramach programu uczestnicy przygotowują pakiet produkcyjny swojego projektu, przedstawiający koncepcję realizacyjną filmu pod względem artystycznym – literackim i wizualnym, a także finansowym, marketingowym i organizacyjnym. 

Program odbywa się po raz trzeci. Stałymi konsultantami i wykładowcami programu są: Andrzej Mellin (kierownik Katedry Scenariopisarstwa w Łódzkiej Szkole Filmowej), Ole Wendorff-Østergaard (właściciel firmy Sputnik Film, która współpracuje m.in. z Platige Image i firmą Larsa von Thriera, Zentropa Denmark), Anna Wydra (producentka nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” Bartka Konopki). Cykliczne i gościnne zajęcia prowadzą: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Renata Czarnkowska-Listoś, Maciej Sobieszczański, Milenia Fiedler, Ewa Puszczyńska, Piotr Kobus, Jakub Duszyński. W drugiej edycji wzięli również zagraniczni eksperci: Linda Beath, Oliver Schütte, Michael Fiszer i Stephen Cleary.


Program  Scenariuszowy SCRIPT to nowa oferta Szkoły Wajdy. Podobnie, jak w przypadku innych programów, SCRIPT będzie trwał rok. Uczestnicy, podczas kolejnych sesji odbywających się raz w miesiącu, będą rozwijali swoje pomysły na film, zaczynając od treatmentu a kończąc na gotowym scenariuszu. Do Programu Scenariuszowego udało nam się zaprosić znakomitych wykładowców, którzy zapewnią studentom profesjonalną opiekę artystyczną. Wśród nich znaleźli się: Leszek Dawid, Denijal Hasanović, Sławomir Fabicki, Maciej Sobieszczański, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Edward Żebrowski oraz Joanna Krauze.

Oprócz podstawowych sesji, które stanowić będą część praktyczną programu, uczestnicy wezmą udział w wybranych zajęciach teoretycznych, oraz warsztatach, prowadzonych w ramach pozostałych trzech Programów: fabularnego STUDIO PRÓB, dokumentalnego DOK PRO i Programu dla PRODUCENTÓW KREATYWNYCH. 

Program Scenariuszowy skierowany jest do studentów i absolwentów szkół filmowych,  artystycznych, innych szkół wyższych lub różnego rodzaju kursów filmowych. Program SCRIPT otwarty jest dla osób zajmujących się dotychczas kinem amatorskim i offowym, a także dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra i aktorów.


Wszystkie Programy realizowane w Szkole Wajdy współfinansowane są przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto Program dla PRODUCENTÓW KREATYWNYCH współorganizowany jest przez Media Desk Polska przy wsparciu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.


Szczegóły na stronie: www.wajdaschool.pl



 


NB
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  24.08.2012
Zobacz również
Premiera filmu o Baczyńskim jeszcze w tym roku
Filmowy Hilton w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll