PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych nie jest już spółką skarbu państwa.  Należy do Województwa Łódzkiego.  Czy to oznacza jasną przyszłość najmniejszej polskiej wytwórni filmowej?

Wytwórnia Filmów Oświatowych jest jedną z dawnych  Instytucji Filmowych, która musiała zostać przekształcona na mocy Ustawy o kinematografii z 2005 roku.  Podobnie jak w przypadku Łódzkiego Centrum Filmowego czy Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, miała zostać spółką skarbu państwa.

Salka projekcyjna WFO, fot. WFOiPE

Dyrektor Katarzyna Madaj-Kozłowska postanowiła zawalczyć o przyszłość swojej placówki. Najpierw – skutecznie – wnioskowała o przesunięcie przekształcenia. Wytwórnia starała się o pieniądze na digitalizację cennych zbiorów filmowych – w archiwum jest około 5000 kopii! A jako spółka, choćby i skarbu państwa,  nie mogłaby korzystać z pewnych funduszy, jak np.  Kultura+.  –„Jako prezes spółki, nawet skarbu państwa, jestem w trudnej sytuacji” – mówiła kilka miesięcy temu Madaj-Kozłowska w rozmowie z portal filmowy.pl. – „WFO jest w trudnej sytuacji finansowej, jeśli na przykład nie będę mieć pieniędzy na opłatę z tytułu użytkowania wieczystego (a płacę go o wiele wyższy niż instytucje kultury) – muszę ogłosić upadłość. Przekształcenie w spółkę skarbu państwa nakłada na mnie obowiązek przyszłej prywatyzacji firmy. A tymczasem WFO prowadzi taką działalność, która sytuuje ją w gronie instytucji kultury”.   

Dyrektor WFO przekonała radnych Sejmiku Wojewódzkiego, aby wzięli placówkę pod swoją kuratelę. Do Ministra Skarbu wpłynął wniosek zarządu województwa w sprawie nieodpłatnego zbycia wszystkich udziałów WFO, który tenże zaopiniował pozytywnie.  Umowa , na podstawie której WFO przechodzi do Województwa Łódzkiego, została podpisana w lipcu 2012 roku.

Na razie wytwórnia ma status spółki z o.o., ale dyrekcja będzie się starać o przekształcenie w wojewódzką instytucję kultury, podobnie jak stało się to w przypadku katowickiej Silesia Film. WFO kontynuuje digitalizację zbiorów filmowych, prowadzi cieszące się dużym powodzeniem warsztaty filmowe dla dzieci, młodzieży i studentów oraz produkuje kilka filmów dokumentalnych.

Portalfilmowy.pl życzy ambitnej placówce powodzenia!

 

 

 

Anna Wróblewska
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.08.2012
Zobacz również
Jak dyskutowano o Ustawie o kinematografii
Budujemy modelowy system wspierania kultury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll