PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zakończyło się zbieranie podpisów pod Apelem Środowisk Filmowych do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego.

Środowiska filmowe i osoby żywo zainteresowane losem polskiej kinematografii domagają się od  Ministra szczegółowych wyjaśnień celów i zasad przeprowadzanych aktualnie na szeroką skalę przekształceń organizacyjno – instytucjonalnych w polskim przemyśle filmowym. Działające do tej pory  na zasadach wywodzących się jeszcze z okresu PRL najważniejsze Studia (m.in. Zebra, Kadr, Tor,  Perspektywa, Oko) i Wytwórnie Filmowe (m.in. WFDiF w Warszawie, WFF we Wrocławiu) częściowo już  uległy przekształceniu w nowe formy organizacyjno – prawne, a cały proces ustawowo ma zostać  ukończony do 31. grudnia bieżącego roku. Portalfilmowy.pl rozpoczął cykl artykułów o przekształceniu jednego ze studiów  - Studia Filmowego "Kronika" (przeczytaj artykuł)

Środowiska filmowe domagają się informacji i wspólnej debaty nad dalszą działalnością tych instytucji,  "tym bardziej, że forma ich przekształceń nie wynika ze strategii zapisanej w najważniejszej dla  współczesnej polskiej kinematografii regulacji prawnej, jaką jest ustawa o kinematografii z 2005 roku,  ale z ubiegłorocznej nowelizacji przyjętej po cichu i bez wyjaśnień." - piszą organizatorzy akcji Stowarzyszenie Film 1,2.

Twórcy Apelu i jego sygnatariusze nie domagają się od Ministra dodatkowych środków na finansowanie  polskich filmów. Ich gest jest wyrazem obywatelskiego zaangażowania w tworzenie takich rozwiązań  systemowych, które mają prowadzić do jak najskuteczniejszego i jak najbardziej transparentnego  wydatkowania środków publicznych przeznaczonych na kinematografię polską.

Inicjatorem Apelu jest Stowarzyszenie FILM 1,2 które dwukrotnie zwracało się do Ministra z tą sprawą.  Na skutek braku wystarczających wyjaśnień i braku chęci Ministerstwa do podjęcia dialogu,  Stowarzyszenie FILM 1,2 wystosowało Apel, który został podpisany przez 380 przedstawicieli świata  filmu i kultury polskiej. Wśród sygnatariuszy są m.in.: Kazimierz Kutz, Krzysztof Krauze, Mariusz  Grzegorzek, Maria Zmarz–Koczanowicz, Piotr Szulkin, Marcel Łoziński, Andrzej Fidyk, Jacek Bławut,  Joanna Kos–Krauze, Bartek Konopka, Borys Lankosz, Jan Kidawa-Błoński, Dariusz Jabłoński, Leszek  Dawid, Andrzej Jakimowski, Marek Król, Marek Lechki, Maciej Strzembosz, Jolanta Dylewska, Ryszard  Bugajski, Tadeusz Drewno, Anna Wydra, Marcin Wrona, Sławomir Fabicki, Katarzyna Klimkiewicz.

Apel wraz z podpisami został złożony w MKiDN i jest publicznym zaproszeniem dla Ministra Bogdana Zdrojewskiego do zorganizowania otwartej środowiskowej konsultacji w sprawie dokonanych i  prowadzonych obecnie przekształceń, oraz dalszych losów polskiej kinematografii.

EJ
Stowarzyszenie Film 1,2
Ostatnia aktualizacja:  26.06.2012
Zobacz również
Zgłoś film na festiwale w Pleszewie i Lublińcu
Platige Image organizuje kurs animacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll