PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Warszawska Szkoła Filmowa – od tego roku szkoła wyższa – rozpoczęła rekrutację na kierunku Filmoznawstwo Praktyczne. To nowy sposób ujęcia tradycyjnej dziedziny wiedzy filmowej.
Warszawska Szkoła Filmowa postanowiła wprowadzić do oferty edukacyjnej studia filmoznawcze, kierując się logiką praktyki zawodowej i wymagań rynku pracy. Studia nastawione są na kształcenie praktyczne. Trzy lata nauki, zakończone egzaminem licencjackim, mają przygotować do pracy krytyków i recenzentów filmowych, organizatorów imprez i festiwali, specjalistów w zakresie edukacji filmowej i programowania kanałów telewizyjnych.


Warsztaty w siedzibie szkoły na ul. Generała Zajączka, fot. WSF

Studia odbywają się na Wydziale Reżyserii, w związku z czym część programu dostosowana jest do wykształcenia na poziomie reżyserii w stopniu licencjackim. W praktyce oznacza to, że studenci nabywają umiejętności kwalifikujących do pracy w charakterze II reżysera, asystenta reżysera, scripts lub reżysera krótkich form.  Ale także to, że wiedza, która na tradycyjnych kierunkach filmoznawczych jest poznawana w teorii, w Warszawskiej Szkole Filmowej jest przyswajana na planie filmowym. Pomysłodawcy kierunku uznali, że absolwent, który sam przeszedł przez meandry reżyserii, pracy na planie, musiał zrozumieć istotę techniki filmowej, będzie zdolny w większym stopniu zrozumieć język dzieła filmowego. Program zakłada poznanie zasad scenariopisarstwa, narracji, reżyserii, techniki, pracy z aktorem, montażu i udźwiękowienia. Studenci będą kręcić własne krótkie filmy.

Drugim wyróżnikiem studiów będzie nacisk na pisanie tekstów – od streszczeń i krótkich form dziennikarstwa internetowego po recenzje i eseje. Studenci będą szkolić się w pisaniu przez wszystkie trzy lata studiów. Brak umiejętności władania słowem i konstrukcji tekstów jest bowiem największą bolączką absolwentów tradycyjnych studiów filmoznawczych.

Wykłady w WSF, fot. WSF

W programie znalazło się wiele przedmiotów nakierowanych na kształcenie umiejętności praktycznych: m.in. telewizja i nowe media, programowanie telewizyjne, animacja kultury filmowej i organizacja festiwali, praktyka filmu reklamowego.

Podstawę programu kierunku filmoznawczego stanowią przedmioty takie, jak historia filmu polskiego i światowego, film współczesny, estetyka filmu dokumentalnego i animowanego. Kształcenie uzupełniają przedmioty ogólnohumanistyczne, jak historia kultury i literatury, psychologia, antropologia kultury.

Program studiów na kierunku Filmoznawstwo Praktyczne został stworzony przez zespół, w skład których weszli: Andrzej Kołodyński, Rektor Wyższej Szkoły Filmowej, wybitny filmoznawca, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”; Maciej Ślesicki, znany reżyser, założyciel szkoły; Anna Wróblewska, specjalistka w zakresie zarządzania kulturą i branżą filmową  w Polsce, redaktor Magazynu Filmowego SFP i Portalfilmowy.pl.  



Maciej Ślesicki prowadzi zajęcia, fot. WSF

Warszawska Szkoła Filmowa, jedna z trzech wyższych uczelni filmowych w Polsce,  została założona w 2004 roku przez Fundację Edukacji  i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA.

Uczelnia kształci w ramach następujących kierunków (specjalności) studiów: Reżyseria, Montaż Filmowy, Filmoznawstwo Praktyczne, Produkcja Filmowa. W roku akademickim 2012/2013 uczelnia planuje uruchomić kolejne dwa, atrakcyjne w swoim nowoczesnym ujęciu, kierunki studiów: aktorski i operatorski. Oprócz studiów I stopnia, realizowane są też inne formy kształcenia (kierunki prowadzone na poziomie szkoły policealnej oraz kursy): Aktorstwo, Kierunek Operatorski, Fotografia, Kurs Filmowy, Kurs Aktorski, Kurs Scenariuszowy, Kurs Montażu, Kurs Wokalny i Kurs Charakteryzacji Filmowej.

Szkoła została objęta patronatem Ministra Kultury. Więcej informacji na temat Warszawskiej Szkoły Filmowej: http://www.szkolafilmowa.pl

 

WRÓB
Warszawska Szkoła Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Festiwal w Gdyni: Syd Field na żywo, ale z Los Angeles
Ruszają warsztaty Bydgoskiej Kroniki Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll