PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Centrum Łodzi, okolice Łodzi Fabrycznej. Jeden wielki plac budowy. To właśnie tu powstaje centrum nauki, techniki i filmu znane pod hasłem EC-1. Jedziemy, by na własne oczy zobaczyć, jak wznosi się ta najbardziej niezwykła inwestycja ostatnich lat.



Wycieczka wyrusza, w środku autorka artykułu, fot. W. Szuster

Wiosenne słońce lubi kaprysić. Najpierw obiecuje przyjazne ciepło, by za chwilę przesłonić się chmurami. Zrywa się porywisty wiatr, deszcz ze śniegiem, a chwilę później grad. Niestraszny nam on jednak. Ubrani w odblaskowe kamizelki, słuchamy dźwięku gradowych kulek odbijających się o białe kaski ochronne. Ekipa, złożona z dziennikarzy i przedstawicieli Urzędu Miasta Łodzi, idzie oglądać teren budowy. Oczywiście po obowiązkowym przeszkoleniu BHP.

„Rewitalizacja EC-1 i jej adaptacja na cele kulturalno – artystyczne” – tak brzmi pełna nazwa projektu – powstaje w ramach realizacji Programu Nowe Centrum Łodzi. Polega on na odbudowie i remoncie mocno zniszczonych  poprzemysłowych budynków   historycznej elektrociepłowni EC-1 Wschód i Zachód.


Projekt EC 1 - Wschód

W samym sercu Łodzi, bezpośrednio przy dworcu Łódź Fabryczna, powstanie wspaniały kompleks, otwarty dla publiczności, składający się z Centrum Sztuki Filmowej i Centrum Nauki i Techniki. Takie łódzkie Centrum Kopernika, tyle że na otwartym terenie,  rodzaj parku naukowego i kulturalnego.

W budynku EC-1 Wschód znajdzie się Centrum Sztuki Filmowej z wieloma wyjątkowymi miejscami. Będą tu m.in.: galeria sztuki i sale ekspozycyjne, biblioteka i czytelnia, teatr dźwięku i studia postprodukcji, pomieszczenia warsztatów twórczych, sale seminaryjne, planetarium z kinem 3D, klub tańca, klub jazzowy, restauracje, pub filmowy. Tu właśnie będzie mieć siedzibę tzw. „Studio Lyncha”, inwestycja już owiana legendą.



Projekt EC-1 Wschód

W kompleksie EC-1 Zachód powstanie interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Pokazy  i eksperymenty mają być wkomponowane w historyczną infrastrukturę pierwszej elektrowni miejskiej. Realizatorzy projektu przygotowują trzy ścieżki – czy też scenariusze zwiedzania. „Skansen – Przetwarzanie energii” bazuje na historycznych urządzeniach  i wyposażeniu dawnej elektrowni obiektu i poświęcony jest wytwarzaniu energii elektrycznej. Dwa pozostałe: „Rozwój wiedzy i cywilizacji” oraz „Mikroświat-Makroświat” przedstawiać będą wybrane pojęcia, prawa oraz zjawiska fizyczne i chemiczne.


Projekt EC 1 - Wschód

Już na pierwszy rzut oka widać, że prace idą pełną parą. Jednocześnie na budowie pracuje nawet 300 osób! Obie części mają różnych wykonawców, aby przyśpieszyć realizację projektu. Ku naszemu wielkiemu zadowoleniu, okazuje się, że najbardziej zaawansowany jest budynek „studia Lyncha”. Uczynni gospodarze prowadzą nas do ogromnej postindustrialnej hali. Budynek z zewnątrz już wygląda pięknie, pokryty czerwoną cegłą, przypomina o świetności przemysłowej Łodzi. W przestrzennej sali w oczy rzuca się odnawiana starannie secesyjna balustrada i fragmenty ciekawej ceramiki. Pod halą budowany będzie klub jazzowy, a na górze – apartamenty dla gości (podobno będzie tu mieszkał sam twórca "Miasteczka Twin Peaks").


W środku przyszłego Centrum Sztuki Filmowej, fot. W. Szuster

Za chwilę kierownik budowy prowadzi nas do innych pomieszczeń. Oglądamy tzw. teatr dźwięku, czyli studio nagrań, które będzie można maksymalnie wyciszyć przez system ścian wewnętrznych a także coś, co robi na wszystkich   wrażenie – planetarium. Nie sądzę, bym kiedykolwiek w życiu miała jeszcze okazję oglądać planetarium – toteż patrzę i podziwiam. Również, kiedy pokazują mi wielką konstrukcję, w którym będzie umieszczone Wahadło Foucaulta.


 
Tak powstaje planetarium. Fot. W. Szuster

„Realizacja projektu spowoduje zahamowanie procesu degradacji tkanki architektonicznej obiektów historycznych i zabytkowych oraz przywrócenie ładu architektonicznego i przestrzennego w ścisłym centrum Łodzi.   W całości zachowana zostanie kubatura, forma i większość zewnętrznych cech elewacji budynków z charakterystycznymi detalami, w celu utrzymania historycznego klimatu miejsca” – piszą na stronie projektu jego autorzy. I chyba tak jest w istocie. Widać, jak setki osób pracuje nad tym, by przywrócić Łodzi piękno dawnej industrialnej architektury.  I z zapomnianego obiektu uczynić otwarte miejsce spotkań , wiedzy i kultury.



Plac budowy. Fot. W. Szuster

Realizacja projektu przebiega ostatnio w cieniu sporu między Urzędem Miasta a Fundacją Sztuki Świata (jej inicjatorami byli: David Lynch, Andrzej Walczak, Marek Żydowicz) o prawa do udziału w  projekcie i przeznaczenie obiektu. Generalnie chodzi o to, Miasto chce założyć Narodowe Centrum Kultury Filmowej, które „gromadzi i prezentuje dorobek polskich twórców filmowych i analizuje świat doświadczeń uczestników kultury mediów audiowizualnych”.  Centrum utworzą instytucje - Muzeum Kinematografii,  Centralny  Gabinet  Edukacji Filmowej i  Łódzkie  Centrum Filmowe. Natomiast Marek Żydowicz uważa, że na terenie EC1 Wschód jest za mało miejsca na tę inwestycję i jest ona niezgodna z założeniami projektu. Sprawa jest w sądzie i na pewno jeszcze jakiś czas potrwa.  My o niej informowaliśmy i informować będziemy na bieżąco. 


Tu będzie "teatr dźwięku", fot. W. Szuster

Na imponującą inwestycję pod hasłem EC1 poszły pieniądze z miasta i  środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.  Projekt  ma być zrealizowany do końca 2013 roku, a więc otwarty najpewniej w 2014. 

Bywają inwestycje, które pięknie wyglądają tylko na papierze lub na prezentacji multimedialnej. Łódzkie EC1 jednak powstaje.  Wraca do swych korzeni, jednocześnie zmieniając  przeznaczenie i cele działania.  Jeśli choćby większość tych pomysłów doczeka się realizacji,  EC1 stanie się jednym z najpopularniejszych w Polsce celem wycieczek turystycznych, konferencji i spotkań ludzi nauki, filmu, kultury. Jeszcze tylko niech zrobią Łódź Fabryczną…


 Projekt EC1 - Wchód

EC1 Zachód:
Projekt architektury:
Zespół projektowy Biura Realizacji Inwestycji „Fronton” sp. z o.o.
Zespół projektowy pracowni Mirosław Wiśniewski - Urbanistyka i Architektura Sp. z o.o.
EC1 Wschód:
Projekt architektury: Home of Houses Sp. z o.o. -  arch.  Rafał Mysiak

Autorka dziękuje pracownikom instytucji "EC - 1 - Miasto Kultury w Łodzi", osobom realizującym budowę i Urzędowi Miasta w Łodzi za wielką pomoc w przygotowaniu artykułu.


Anna Wróblewska
portalfilmowy.pl / EC1 - Miasto Kultury w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Ruszają warsztaty Bydgoskiej Kroniki Filmowej
Marcin Korneluk szefem lokalnej telewizji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll