PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Cztery osoby kandydują na rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wśród nich nie ma dotychczasowego rektora Roberta Glińskiego.

Wybory w Szkole Filmowej odbędą się 19 kwietnia. Wcześniej kandydaci mają przedstawić swój program dla uczelni.

 
Siedziba Rektoratu Szkoły Filmowej, fot. SFP

Jak poinformował 5 kwietnia rzecznik uczelni prof. Andrzej Bednarek na stanowisko rektora kandydują cztery osoby: reżyserzy Filip Bajon i Mariusz Grzegorzek, prorektor do spraw nauczania i studentów łódzkiej uczelni prof. Stefan Czyżewski oraz dziekan wydziału operatorskiego i realizacji telewizyjnej szkoły prof. Elżbieta Protakiewicz. Dotychczasowy rektor Robert Gliński nie stara się o ponowny wybór.

Filip Bajon ma 65 lat. Od roku 2008 jest dziekanem wydziału reżyserii na łódzkiej "filmówce". Jest autorem takich filmów jak m.in. "Aria dla atlety", "Wahadełko", "Limuzyna Daimler-Benz", "Magnat", "Przedwiośnie".

59-letni operator Stefan Czyżewski wykłada nie tylko w łódzkiej szkole filmowej, ale również w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Łódzkim. Funkcję prorektora pełni od 2008 roku.

Kolejny kandydat Mariusz Grzegorzek ma 50 lat. Od 1989 roku wykłada w łódzkiej Szkole Filmowej. Jako reżyser teatralny związany jest z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Twórca m.in. filmu "Rozmowa z człowiekiem z szafy" i "Jestem Twój".

Prof. Elżbieta Protakiewicz jest realizatorem programów i widowisk telewizyjnych. Na uczelni wykłada na wydziale operatorskim, którego od 2008 roku jest również dziekanem.

Łódzka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, nazwana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów byli m.in. Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, a pierwszymi wykładowcami - Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz. W 1954 roku w szkole rozpoczął studia Roman Polański, w kolejnych latach na uczelnię trafili znani potem reżyserzy, m.in. Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof  Kieślowski. Do grona absolwentów uczelni należał też m.in. Jan Machulski.


KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  10.04.2012
Zobacz również
Nowości z ArtBuzz: Benjamin Richards
Nagrody PISF. Lista nominowanych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll