PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.04.2012
Atrakcją festiwalu PLANETE+ DOC będą wydarzenia dla profesjonalistów pracujących w branży filmowej, uczniów kierunków filmowych, osób zajmujących się na co dzień filmem oraz adeptów sztuki filmowej.

14 maja w stołecznej Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski znanego austriackiego reżysera Michaela Glawoggera i współpracującego z nim od lat operatora Wolfganga Thalera. Podczas masterclass twórcy opowiedzą o swoim artystycznym credo, współpracy, stosowanych technikach oraz etycznych aspektach pracy dokumentalisty. Wykład poprowadzi Michał Chaciński – dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival.


Michael Glawogger, fot. Planete+ Doc

Najnowszy film powstały w wyniku współpracy Glawoggera i Thalera – „Chwała dziwkom”, wyróżniony przez jury sekcji Orizzonti na MFF w Wenecji w 2011 roku, wystartuje w konkursie głównym o Nagrodę Millennium oraz zawalczy o Canon Cinematography Award przyznawaną twórcy najlepszego obrazu. Ta ufundowana przez firmę Canon nagroda to jedyne tego typu wyróżnienie wręczane na europejskim festiwalu filmów dokumentalnych.

Podczas festiwalu w ramach miniretrospektywy „3xGlawogger” widzowie będą mieli szansę obejrzeć wszystkie trzy części „trylogii pracy” Glawoggera: „Megamiasta”, "Śmierć człowieka pracy" oraz „Chwała dziwkom”.

Również 14 maja w Kinotece odbędzie się drugi wykład mistrzowski znanego rosyjskiego reżysera Wiktora Kossakowskiego. Jego dokumentalny debiut „Biełowowie” (1993) jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych rosyjskich dokumentów lat 90. (m.in. Nagroda VPRO Jorisa Ivensa i Nagroda Publiczności na festiwalu IDFA w Amsterdamie). Najnowszy film Kossakowskiego „Niech żyją Antypody!”, który otworzył ubiegłoroczny MFF w Wenecji, wystartuje w konkursie głównym o Nagrodę Millennium i Canon Cinematography Award na 9. festiwalu PLANETE+ DOC. Zdjęcia do filmu, w którym twórca zabiera widzów w wyjątkową podróż dookoła świata – w nieliczne miejsca naszej planety położone dokładnie naprzeciwko siebie (tzw. antypody), powstały w ośmiu naprzeciwległych zakątkach Ziemi: Argentynie i Chile, Chinach i Rosji, Hawajach i Botswanie oraz Nowej Zelandii i Hiszpanii.


Na planie filmu "Chwała dziwkom", fot. Planete+ Doc

Podczas masterclass Kossakowski opowie o swojej unikalnej wizji kina dokumentalnego, metodach pracy oraz zasadach, które sformułował w odniesieniu do filmowców stawiających pierwsze kroki w świecie dokumentu. Wykład mistrzowski poprowadzi operator filmowy Szymon Lenkowski.

Z kolei dzień wcześniej 13 maja również w Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski „Kręcenie filmów i prawa człowieka” uznanego czeskiego reżysera i producenta Petra Loma, twórcy głośnych filmów poruszających tematykę praw człowieka („Na linie”, „Listy do prezydenta”), którego najnowszy film „Powrót na Plac Wolności”, wyreżyserowany wspólnie z Torsteinem Grude, znajdzie się w programie tegorocznej edycji festiwalu.

Petr Lom – twórca, którego filmy powstawały w takich krajach, jak Iran, Egipt, Chiny i Kirgistan, opowie uczestnikom masterclass o:
1. etycznych i praktycznych wyzwaniach kręcenia filmów w zamkniętych społeczeństwach;
2. niezależności i indywidualnej pracy twórcy filmów dokumentalnych;
3. strukturze opowieści filmu dokumentalnego i tworzeniu poruszających filmowych historii
4. sposobach utrzymywania się z kręcenia filmów dokumentalnych, praktycznych radach dotyczących kanałów dystrybucji, początkach pracy nad filmem dokumentalnym.

Wykłady mistrzowskie są organizowane we współpracy z MEDIA Desk Polska.

Partnerami wykładów mistrzowskich są: Szkoła Wajdy, firma Canon, Stowarzyszenie Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (PSC) oraz magazyn FilmPro.

Osoby zainteresowane udziałem w masterclass mogą nadsyłać zgłoszenia do 17 kwietnia na masterclass@planetedocff.pl.

Osoby zainteresowane filmem dokumentalnym podczas festiwalu będą mogły wziąć również udział w organizowanej wspólnie ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Między tradycją a mockumentary. Perypetie współczesnego dokumentu”. W czasie konferencji uczestnicy zastanowią się nad specyfiką i kondycją współczesnego kina dokumentalnego. Konferencji będą towarzyszyły projekcje oraz tematyczne panele dyskusyjne. Trwająca dwa dni konferencja odbędzie się 18 maja w Kinotece, a 19 maja w warszawskiej siedzibie SWPS.

więcej informacji>>>
 

GU
Planete+ Doc
Ostatnia aktualizacja:  4.04.2012
Zobacz również
4. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES
Łódź: Narodowe Centrum Kultury Filmowej a Marek Żydowicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll