PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.04.2012
"Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem" to hasło manifestu, jaki ogłosili w Warszawie ludzie związani z teatrem. Najważniejsze postulaty to niezwłoczne rozpoczęcie prac nad ustawą o teatrze i ustalenie jasnych procedur dotyczących powoływania dyrektorów.

- Od władzy publicznej domagamy się przejrzystych regulacji prawnych dotyczących teatru. Powinna temu służyć ustawa teatralna - napisano w oświadczeniu odczytanym przez aktora Jacka Poniedziałka. - Domagamy się, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło niezwłocznie pracę nad  taką ustawą, wspólnie z ludźmi teatru.


Jacek Poniedziałek, fot. Akpa

Ponadto przedstawiciele środowiska teatralnego domagają się realizowania zapisów ustawowych o  finansowaniu teatrów publicznych w wieloletniej perspektywie. - Będziemy monitorować wszelkie decyzje władz samorządowych oraz rządu dotyczące polskich teatrów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom uda się zatrzymać degradację teatru publicznego - zapowiedziano.

Pod manifestem podpisało się ponad 3 tys. osób związanych z branżą, m.in. reżyser Krzysztof Warlikowski, aktorka Maja Ostaszewska, reżyserka Weronika Szczawińska, reżyser i dyrektor Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie Paweł Miśkiewicz, aktor Marcin Liber, aktor Wojciech Kalarus, reżyser i scenograf Paweł Wodziński, aktorka Katarzyna Figura i aktor Marcin Bosak. List odczytywano ze sceny po każdym spektaklu prezentowanym w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Zdaniem Jacka Poniedziałka, teatr musi ulec reformie, ponieważ zasady funkcjonowania są przestarzałe i nie zmieniły się od czasów PRL. - Pozwala to urzędnikom na dokonywanie zmian bez naszej wiedzy - zauważył aktor.

Krzysztof Warlikowski oczekuje, że przedstawiciele środowiska teatralnego wspólnie z resortem kultury przygotują
ustawę, która uporządkuje życie polskich teatrów. Za dobry przykład podaje ustawę o kinematografii, która jego zdaniem, uregulowała i usprawniła  działalność polskiego kina. - Jest to rodzaj konfrontacji środowiska teatralnego z urzędnikami pokazującej, że bardzo rozbudowany system teatralny, który służył poprzedniemu reżimowi, należy szybko zmienić - tłumaczył całą inicjatywę.
GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  3.04.2012
Zobacz również
Świąteczne spotkanie filmowców
PLENERY FILM SPRING OPEN 2012 zarejestruj się!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll