PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
21. marca 2012 w Archiwum Filmowym FN przy Chełmskiej odbyła się konferencja prasowa, poświęcona otwarciu serwisu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej, www.repozytorium.fn.org.pl  z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

W serwisie znalazły się m.in. zdigitalizowane, archiwalne perełki Filmoteki Narodowej - przedwojenne filmy fabularne z kolekcji wydawniczej "Kino Polskie Okresu Wielkiego Niemowy", fragmenty filmów powojennych cyfryzowanych w ramach projektu Repozytorium Cyfrowe - skupiającego się na najbardziej zniszczonych filmach fabularnych wymagających pilnej digitalizacji.


Minister Kultury w katalogu zbiorów Filmoteki Narodowej, 21 marca 2012, fot. FN

Prezentowane są także przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z lat 1924-1939. W Repozytorium zobaczyć można również Polskie Kroniki Filmowe z lat 1945-1950. W Repozytorium znajdują się też opisy - recenzje, wycinki prasowe, ciekawostki, a także komentarze eksperckie.

Prace nad uruchomieniem serwisu trwały dwa lata. - Zaczynaliśmy praktycznie od zera, dysponując skromnymi środkami, a doszliśmy do sytuacji, w której środków nie brakuje, a przy okazji digitalizowania i udostępniania cyfryzowanych obiektów - ratujemy je. Były zagrożone nie tylko zniszczeniem, ale też zapomnieniem - zwrócił uwagę minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Szef resortu kultury ocenił, że najtrudniejszy etap związany z digitalizacją materiałów filmowych Polska ma już za sobą, bo zdigitalizowanych jest ponad tysiąc różnego rodzaju filmów. Na cyfryzację filmów, w okresie najbliższych trzech lat - jak mówił Zdrojewski - jest zagwarantowane prawie 100 mln zł.

Zbiór serwisu Repozytorium będzie się systematycznie powiększał - zapowiedział szef Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski. - To właśnie jest idea otwartego archiwum, które służy celom publicznym: nie jest instytucją zamkniętą i nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, aby korzystać z tego rodzaju zasobu dziedzictwa narodowego - zauważył.

- Będziemy prowadzili rozmowy z właścicielami praw o zakresie i formie udostępniania filmów, których jeszcze nie zdigitalizowano. Innym problemem jest to, że część filmów zdigitalizowanych nie trafia do Filmoteki Narodowej; jest to o tyle dziwne, że filmy te powstają często ze środków publicznych. Wydaje mi się, że powinniśmy znaleźć jakąś formę współpracy, aby można było kompleksowo informować o dziełach filmowych. Zwracam uwagę, że niekoniecznie musimy wykorzystywać cały film - szanujemy aspekt komercyjny - tłumaczył Kowalski.

Wybierając tytuły przeznaczone do digitalizacji Filmoteka koncentrowała się w pierwszej kolejności na filmach szczególnie zniszczonych. Pierwszym etapem prac nad Repozytorium było zabezpieczenie cyfrowe w 2010 roku kilkunastu najbardziej uszkodzonych polskich filmów fabularnych. Były to m.in. "Prawo i pięść" (reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski), "Pan Wołodyjowski" (reż. Jerzy Hoffman), "Baza ludzi umarłych" (reż. Czesław Petelski) czy "Błękitny Krzyż" (reż. Andrzej Munk). W 2011 roku Filmoteka Narodowa zdigitalizowała kolekcję filmów animowanych Studia Filmów Animowanych w Krakowie. W Studiu charakteryzującym się najbardziej eksperymentatorskim podejściem do kształtującej się dopiero dziedziny animacji artystycznej wyrosły takie sławy jak: Jerzy Kucia, Julian Antonisz, Ryszard Czekała, Ryszard Antoniszczak, Krzysztof Kiwerski i inni.

Digitalizacja - także zasobów filmowych - odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura+. W programach digitalizacyjnych Filmotekę Narodową wspiera m.in. Narodowy Instytut Audiowizualny.

Najwięcej informacji pod tym adresem: www.repozytorium.fn.org.pl 



EJ
FN /PAP
Ostatnia aktualizacja:  22.03.2012
Zobacz również
Rozstrzygnięcie II konkurs Mazowieckiego Funduszu Filmowego
Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF. Nabór do 30 kwietnia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll