PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.03.2012
Historyczne kino studyjne Orzeł - z prawie 80-letnią tradycją odżyło po dziesięciu latach przerwy. 17 marca wznowiło swoją działalność w Bydgoszczy.

Kino Orzeł było jednym z ostatnich tradycyjnych, jednosalowych obiektów tego typu, których niegdyś w Bydgoszczy było wiele. Zamknięto je w 2002 roku, gdy przegrało walkę o widzów z multipleksami.


"Attenberg" w Bydgoszczy, w marcu, fot. Gutek Film

Poprzedni właściciel, sprywatyzowana firma dystrybucyjna z Gdańska, utrzymywał, że inwestowanie w modernizację kina jest nieopłacalne i ostatecznie sprzedał budynek miastu. Kino znów otworzyło podwoje dzięki przebudowie i przemianowaniu na Miejskie Centrum Kultury, co stało się możliwe dzięki funduszom unijnym.

- Kurator kina, Remigiusz Zawadzki, otworzył ponownie Kino Orzeł, które zainaugurowało działalność pokazem dwóch znakomitych filmów greckiej nowej fali: "Attenberg" Athiny Rachel Tsangari i "Kieł" Giorgosa Lanthimosa. Greckie otwarcie uzupełnił absolutny klasyk - "Grek Zorba" Mihalisa Kakoiannisa z legendarną rolą Anthony'ego Quinna, a pokaz zakończono dyskusją pod hasłem: "Piękna katastrofa", skoncentrowaną wokół greckiego kryzysu, na którego tle rodzi się nowa grecka fala kinowa - powiedział Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy MCK.

Jak zapowiada wybrany w konkursie kurator kina, filmy otwarcia zapowiadają repertuar jaki zagości w Orle na stałe.
- Ma to być kino, które nie konkuruje z multipleksami, ale prezentuje repertuar nieobecny w kinowych fabrykach zapowiedział Zawadzki.

- Do końca marca w Kinie Orzeł będziemy mogli oglądać właśnie "Attenberga" oraz "Code Blue" Urszuli Antoniak. Pierwszy film to dwukrotny laureat festiwalu filmowego w Wenecji oraz zwycięzca wrocławskich Nowych Horyzontów, a "Code Blue" to wstrząsająca, bardzo osobista wizja kobiecych emocji stworzona przez pracującą w Holandii Polkę: film porównywany do kina Michaela Haneke i Larsa von Triera - podkreślił Zawadzki.

W ostatnich dniach marca odbędą się także  pokazy specjalne pełnometrażowego filmu dokumentalnego "The Human Experience", uświetnione obecnością jego twórców. W planach znajdują się też poranki dla dzieci, "filmowe lekcje" dla młodzieży, a także szkolenia dla nauczycieli.

- Kino Orzeł połączy też bydgoskie środowiska filmowe. Orzeł pokaże filmy działających przy MCK inicjatyw filmowych: Bydgoskiej Kroniki Filmowej Marcina Sautera i Macieja Cuske oraz "Archiwum B." Adama Gajewskiego
- dodał Jaworski.

Do kina w budynku MCK zamierza się przenieść Dyskusyjny Klub Filmowy Mozaika. Jest to jeden z najstarszych DKF-ów w kraju, działający od 1958 roku. Budynek, w którym mieści się obecnie MCK i kino to jedna z pereł secesji bydgoskiej. Początkowo w budynku mieściła się sala taneczna i restauracja. W 1933 powstało tam kino Picadilly. Tuż po wojnie, w 1945 roku, uruchomiono je ponownie pod nazwą Orzeł.

EJ
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
"Łodzią po Wiśle" po raz dziesiąty
"Wierzący niepraktykujący" twórcy seriali dla dzieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll