PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i francuski minister kultury i środków przekazu Frederic Mitterrand podpisali  w Paryżu międzyrządową umowę o koprodukcji filmowej.

Dokument zastąpi umowę o współpracy w dziedzinie kinematografii sporządzoną w 1970 r. Minister Zdrojewski zwrócił uwagę na niezwykłe okoliczności podpisania umowy koprodukcyjnej. - Podpisujemy ten dokument w szczególnym momencie. Francuski film "Artysta" odniósł ogromny sukces, a film Agnieszki Holland został nominowany do Oscara. Można więc powiedzieć, że podpisujemy tę umowę w szczęśliwym momencie, życząc sobie następnych sukcesów w Los Angeles, w Cannes, w Berlinie czy w Moskwie - powiedział minister.

Polski minister kultury winszował sukcesów francuskiego "Artysty", fot. Forum Film

Umowa otwiera nowy rozdział we współpracy filmowej pomiędzy Francją a Polską w momencie, kiedy francuskie kino odznacza się niezwykłą witalnością - tłumaczył z kolei Frederic Mitterand przy podpisaniu umowy.

Francuski minister kultury powiedział, że od filmu "Kanał", który zobaczył jako dziecko, jest fanem Andrzeja Wajdy. "Polskie kino jest częścią mojego życia" - przyznał Frederic Mitterand, który przez lata był krytykiem filmowym i dyrektorem kina Olympic Palace.

Zdrojewski podkreślił, że umowa jest wypełnieniem pewnej luki, jaka powstała w tej materii w Polsce po 1970 roku. - Jeszcze nie tak dawno nie mieliśmy takich umów, bazowaliśmy na przepisach niezwykle odległych w czasie, bardzo anachronicznych, niedających nam żadnych instrumentów, ani pewnej wolności prawnej w realizacji przedsięwzięć w tym zakresie. Jak podkreślił minister, nie oznacza to, że się one nie odbywały. 

- Ale na przykład film Małgorzaty Szumowskiej mógł być realizowany w wymiarze łatwiejszym, korzystniejszym z punktu widzenia finansowego, łatwiejszym także w elementach promocyjnych czy dystrybucyjnych, gdyby ta umowa obowiązywała pół roku temu - dodał.


"Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej to przykład sprawnej koprodukcji między Polska i Francją, fot. Marion Stalens

Jak poinformował Julien Ezanno z francuskiego Centre National du Cinema, który uczestniczył w opracowywaniu umowy, stworzenie nowych, bardziej klarownych zasad w materii koprodukcji z Francją było inicjatywą dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz.

Francuzi będą mogli teraz uczestniczyć jako producent mniejszościowy w polskich produkcjach.

- W praktyce, umowa umożliwia m.in. mniejszościowy udział w projektach filmowych w wysokości 10 proc., co oznacza, że polscy producenci będą mogli dołożyć się na przykład do dużych francuskich produkcji o budżecie 10-15 milionów euro. Wcześniej minimalny udział mniejszościowy wynosił 30 proc. - powiedział Ezanno.


EJ
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Na "Dwóch Brzegach" czekają do 27 maja
Łódź dofinansowuje po raz szósty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll