PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.11.2011

Audiodeskrypcja to technika, która umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do sztuk wizualnych. Pozwala na odbieranie malarstwa, filmów, reklam i kampanii społecznych, czy gry aktorskiej – dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, kinematografii czy teatrze. Mówiąc językiem konkretu - polega na opisywaniu kluczowych treści wizualnych, takich jak przebieg akcji, język ciała, wyraz twarzy, sceneria czy kostiumy.  

„Technika ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, pisała w „Magazynie Filmowym SFP” Barbara Szymańska, ekspert od tej tematyki. „Choć za jej oficjalny początek przyjmuje się rok 1981, gdy miał miejsce pierwszy na świecie pokaz z audiodeskrypcją, opracowany i wdrożony przez niewidomą Margaret Pfanstiehl i jej męża, to warto zauważyć, iż już w początkach lat 70. profesor Gregory Frazier na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco opracował jej pierwsze podstawy teoretyczne. W połowie lat 80. audiodeskrypcja przebyła drogę przez Atlantyk do Europy trafiając na deski brytyjskiego teatru Robin Hood w Averham, Nottinghamshire. Poza teatrem została zaadoptowana do potrzeb filmów, programów telewizyjnych, płyt DVD, muzeów i innych wydarzeń. W Polsce oficjalna premiera pierwszego audiodeskrybowanego filmu odbyła się w 2006 roku w białostockim kinie Pokój. Był to przygotowany z inicjatywy Tomasza Strzymińskiego pokaz „Statystów” Michała Kwiecińskiego. Od tej chwili audiodeskrypcja zagościła w mediach i stała się rozpoznawalną inicjatywą.”


"Statyści" Michała Kwiecińskiego - pierwszy polski film z audiodeskrypcją, fot. ITI

Fundacja HumanDOC i Fundacja Audiodeskrypcja (założona m.in. przez Szymańską i Strzymińskiego) zapraszają na warsztat w ramach  II Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” (12 - 17.11.2011) pod hasłem:

 „DOSTOSOWYWANIE SZTUKI AUDIOWIZUALNEJ DO POTRZEB OSÓB NIEWIDOMYCH"

Szkolenie odbędzie się we wtorek, 15 listopada 2011 roku, o godz. 11.00, w Kinotece, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Plac Defilad 1.

Warsztat poświęcony będzie metodzie audiodeskrypcji.  Do udziału w warsztacie organizatorzy zachęcają w szczególności filmowców, producentów, dziennikarzy, aktorów, artystów, pracowników sektora kultury i przedstawicieli sektora pozarządowego. Warsztat poprowadzą przedstawiciele Fundacji Audiodeskrypcja: Barbara Szymańska i Tomasz Strzemiński.. Wstęp jest wolny! Warto wspomnieć, że w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC odbędą się również projekcje filmów przystosowanych do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych oraz słabosłyszących i niesłyszących.

ZAPISY  I KONTAKT:
Rezerwacja i pytania: festival@humandoc.net
 Międzynarodowy Festiwal Filmowy
HumanDOC Globalny Rozwój w Kinie
festival@humandoc.net
www.festival.humandoc.net
Tel./Fax  22 7342488
Znajdź nas na:
http://pl-pl.facebook.com/HumanDoc
 
 
 


WRÓB
Mediadesk / Magazyn Filmowy SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.11.2011
Zobacz również
Pod przykrywką komercji - MasterClass z Koszałką w Jihlavie
Jobst Plog na czele Eurimages
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll