PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  12.10.2011
3. października rozpoczęła się kolejna edycja projektu Film na Horyzoncie, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Film na Horyzoncie to jedyny w Polsce, trwający przez niemal cały rok szkolny, wieloetapowy projekt przybliżający młodzieży tajniki realizacji filmu, składający się z rozbudowanych kursów internetowych i warsztatów. Zadaniem uczestników konkursu rekrutacyjnego jest nakręcenie krótkiego filmu dokumentalnego, fabularnego bądź animowanego, który ich opiekun przesyła na adres organizatora – Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Dziesiątka najlepszych ekip filmowych zostanie zakwalifikowana do wersji PRO projektu, składającej się z trzech etapów: scenariuszowego, operatorskiego oraz montażowego. Uczestnicy będą współpracowali z uznanymi w danej dziedzinie profesjonalnymi filmowcami przez dużą część roku szkolnego – na weekendowych sesjach warsztatowych w Warszawie oraz podczas intensywnych ćwiczeń,  konsultacji i prac nad projektem on-line. Uczestnicy, którzy nie zakwalifikują się do części PRO, będą mogli wziąć udział w wersji BASIC projektu, opartej na wirtualnym kursie realizacji filmu. Na przełomie maja i czerwca 2012 roku odbędzie się konkurs publiczności on-line, zakończony galą wręczenia nagród podczas Festiwalu Filmoteki Szkolnej.

Rekrutacja do projektu trwa do 28. października. Uczniowie są zgłaszani grupowo przez opiekuna. Może być nim nauczyciel, bibliotekarz bądź pracownik domu kultury. Powinien wypełnić kartę zgłoszeniową dostępną na stronie projektu i wysłać ją do organizatorów razem ze zrealizowanym przez uczniów filmem na temat: Niespodzianka.

Problematyką poruszaną podczas piątej edycji projektu jest dialog międzypokoleniowy. Młodzi uczestnicy mają szansę bliżej przyjrzeć się życiu ludzi z innych generacji – jak funkcjonują we współczesnym świecie, czym się interesują, jakie posiadają fascynacje, umiejętności, marzenia i problemy – a później zderzyć ich świat ze swoim własnym. Wnioski powinny znaleźć się w ich filmowych portretach, nad którymi będą pracować pod okiem specjalistów.

Bartosz Konopka, reżyser nominowany do Oscara za dokument "Królik po berlińsku" oraz doskonale przyjętego debiutu fabularnego "Lęk wysokości":  Przed zrobieniem filmu, musisz podzielić się tym, co siedzi ci w głowie, co chcesz opowiedzieć – skonfrontować, czy to w ogóle ciekawi innych ludzi [...] Gdy przyjeżdża się do jakiegoś miejsca, które dokumentujesz albo do człowieka, o którym chcesz zrobić film, pamiętaj, że potrzeba trochę czasu, by przełamać lody i nawiązać bliższy kontakt, potrzebny do tego, by ciekawie opowiedział o swoim życiu.

Wojciech Staroń
, znakomity operator i reżyser, autor nagrodzonych na festiwalu w Berlinie zdjęć do filmu "Nagroda": Ważne, żeby dobrać odpowiednich ludzi, z pasją, autentyzmem. Film powinien mieć ciekawych bohaterów, konflikt, emocje.

Na stronie www.nhef.pl znajdują się harmonogramy wersji PRO i BASIC oraz informacje dotyczące przebiegu rekrutacji. Organizatorem Filmu na Horyzoncie jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty we współpracy ze specjalistami skupionymi wokół redakcji magazynu branży audiowizualnej FilmPRO. Projekt wspiera Narodowy Instytut Audiowizualny.
GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  15.10.2011
Zobacz również
Zmiany w programach dofinansowania na rok 2012!
Konferencja Miasto w filmie/film w mieście
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll