PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

23 września nastąpi uroczyste otwarcie.

- Żyrardów potrzebuje kultury, a my dobrego miejsca, gdzie znajdziemy żywych ludzi, prawdziwych bohaterów i prawdziwe problemy. Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski

Żyrardów, postindustrialne miasto, inwestuje w kulturę. Władze miasta zaoferowały Szkole Wajdy i Wajda Studio pomoc i objęły je swoim mecenatem. Właśnie tutaj będzie odbywała się część zajęć, a młodzi reżyserzy stąd będą czerpali inspirację dla swoich filmów.
„Miasto Żyrardów zwróciło się do nas, ponieważ chce, żeby Szkoła Wajdy znalazła tam dla siebie miejsce” – mówił Wojciech Marczewski podczas konferencji Szkoły Wajdy i Wajda Studio, która odbyła się podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Wydało nam się to o tyle ciekawe, że Żyrardów zawsze był miastem
włókienniczym. Ta wielka fabryka w pewnym momencie padła. Władze zdecydowały się postawić na kulturę. Żyrardów się przekształca, fantastycznie rozwija, a jednocześnie jest tam jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Dla nas, szczególnie dla dokumentalistów, wejście w inny świat, wyrwanie się z Warszawy, z Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta, daje wiele nowych możliwości. Chcemy obserwować i współuczestniczyć w dokonujących się tam zmianach. To dobre miejsce, gdzie znajdziemy żywych ludzi, prawdziwych bohaterów i prawdziwe problemy.” 
 
23 września otwarcie filii Szkoły Wajdy i Wajda Studio uczczone zostanie pokazem filmu „Tatarak” (kino Len, godz. 11.00), któremu towarzyszyło będzie spotkanie Andrzeja Wajdy i Krystyny Jandy z publicznością. Tego samego dnia o godz. 14.00 nastąpi otwarcie odrestaurowanej, pochodzącej z XIX wieku Resursy, gdzie podpisane zostanie porozumienie pomiędzy Szkołą Wajdy i Wajda Studio a Miastem Żyrardów. Później będzie miała miejsce konferencja prasowa, w której udział wezmą Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski oraz Prezydent Żyrardowa – Andrzej Wilk. Na godz. 17.30 zaplanowany jest koncert Stanisława Drzewieckiego,  na 19.00 performance Oskara Dawickiego organizowany przez Szkołę Wajdy we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

24 września o godz. 12.00, wyświetlony zostanie zestaw krótkometrażowych filmów ze Szkoły Wajdy.
Pokazane zostaną dwa filmy dokumentalne: „Paparazzi”Piotra Bernasia (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej) oraz „Bon Appetit” Kuby Maciejko (nagroda im. Macieja Szumowskiego na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym). Mieszkańcy Żyrardowa zobaczą również dwie krótkie fabuły: „Glasgow” Piotra Subbotko (Produkcja: Studio Munka SFP, Wajda Studio, PISF, TVP; Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Festiwalu „Golden Apricot”, Armenia) oraz „Aria Diva”Agnieszki Smoczyńskiej (Produkcja: Studio Munka SFP, Wajda Studio, PISF, TVP; m.in. Nagroda dla Najlepszego Reżysera podczas Festiwalu w Batumi, Gruzja).

 

KS
Szkoła Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Weź udział w EURO CON­NEC­TION 2012!
Zgłoś film na Off Plus Camera 2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll