PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Rozpoczyna się kolejna edycja Naukowej Biblioteki Audiowizualnej, w ramach której serwis Audiowizualni.pl udostępnia prace naukowe o filmie i rynku audiowizualnym, analizy twórczości znanych reżyserów i istotnych zjawisk w polskim i zagranicznym kinie.

Wśród zamieszczonych prac znalazł się  tekst Małgorzaty Steciak, która na przykładzie twórczości Alana Balla („Sześć stóp pod ziemią”, „Czysta krew”) analizuje sposób, w jaki serial telewizyjny zyskał w przeciągu ostatnich lat autorskie piętno oraz bada, czy może aspirować do miana sztuki.  Kinem Andrzeja Wajdy zajmuje się  Dorota Roszkowska w pracy magisterskiej „Człowiek z drugiej strony. Rzecz o kobietach w kinie Andrzeja Wajdy”. Z kolei Magdalena Koszalińska analizuje twórczość Ingmara Bergmana, w której ważne miejsce zajmują tzw. „scenariusze rodzinne”.  Miłośnicy wielkiego kina powinni także przeczytać publikację Ewy Pokorskiej o twórczości Franciszki i Stefana Themersonów, zwłaszcza ich najbardziej znanym filmie awangardowym "Oko i ucho". 

W Bibliotece Audiowizualnej znalazły się także trzy prace, które mogą zainteresować filmowych profesjonalistów: ekspertyza dotycząca reformy i rozwoju Telewizji Polskiej autorstwa Jarosława Szczepańskiego, poświęcona procesom cyfryzacji kina praca magisterska Alicji Grawon oraz praca operatora Jana Trzaski  o  specyfice pracy w subtropikalnym klimacie górskim Meksyku. 

Zestaw tekstów naukowych 3. edycji NBA zamyka praca dyplomowa Natalii Chojny, w której punktem wyjścia dla autorki jest  najsłynniejszy film Federica Felliniego „Osiem i pół”.  Autorka zwraca m.in. uwagę na wpływ, jaki na twórczość reżysera miała teoria psychologii głębi Carla Gustawa Junga.

Narodowa Biblioteka Audiowizualna jest wspólnym programem serwisu Audiowizualni.pl i Fundacji Polskie Centrum Audiowizualne, realizowanym we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych. Ruszył nabór prac naukowych na następną edycje programu - prace należy zgłaszać na adres e-mail: konsultacje@audiowizualni.pl.

 

 

PPK
KIPA
Ostatnia aktualizacja:  11.12.2015
Zobacz również
Będzie konkurs na ósmy multipleks
TVP Regionalna walczy o widza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll