PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ile osób wie, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem wykorzystania środków unijnych na kulturę? Wśród licznych inwestycji ostatnich lat znajdują się także przedsięwzięcia z branży filmowej czy szerzej, audiowizualnej.
21 listopada 2013 roku na konferencji w Zamku Królewskim w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski podsumował efekty wdrażania XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie otrzymało 79 inwestycji o ponadregionalnym znaczeniu na łączną kwotę prawie 4 mld złotych (w tym ze środków europejskich na kwotę ponad 2,28 mld).

Wśród nich są te, które ściśle wiążą się z branżą filmową. To między innymi budynek dydaktyczny PWSFTviT w Łodzi - Uczelniane Centrum Dydaktyki Nowych Mediów czy konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Przy pomocy pieniędzy z Priorytetu XI rozbudowana została  Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu,  Szkoły artystyczne to jeden z priorytetów programu – zarówno podstawowe, średnie jak i wyższe (m.in. ASP we Wrocławiu).


Filmoteka Narodowa po doinwestowaniu, fot. MKiDN

Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich lat Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród państw Unii Europejskiej, pod względem rozdzielania i wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na kulturę, a fundusze europejskie znacząco zmieniły mapę inwestycji kulturalnych. - Uzyskanie tej pozycji w Europie było, według mnie, jednym z najtrudniejszych zadań wykonanych przez ministerstwo kultury. Nadrobiliśmy znaczną część zaległości inwestycyjnych w sferze kultury,powstałych w naszym kraju od 1945 do 1989 roku - zauważył Zdrojewski.

Szef resortu podkreślił, że inwestycje dofinansowane ze środków UE znajdują się praktycznie w każdym regionie Polski i są bardzo zróżnicowane. 90 proc. inwestycji jest realizowanych zgodnie z harmonogramem. Podsekretarz stanu dr Monika Smoleń, od wielu lat zaangażowana w proces przyciągania funduszy europejskich do Polski przypomniała, że udało się przeprowadzić przez Komisję Europejską tzw. duże projekty - o wartości 50 mln euro. Pierwszym z nich było Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, pozostałe to - Europejskie Centrum Solidarności, Opera i Filharmonia Podlaska, Centrum Nauki Kopernik i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.



Łódź, budynek PWSFTviT

Ministerstwo przygotowuje się już do rozdysponowania środków z następnej perspektywy finansowej 2014-20. Pierwsze konkursy powinny rozpocząć się w 2015 roku.




Anna Wróblewska
PAP, portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Trwa nabór na warsztaty prawne KIPA
Parlament Europejski przyjął program „Kreatywna Europa”.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll