PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.11.2013
„Mistrzowie, którzy odeszli” - to sekcja Camerimage, która ma ocalić i pielęgnować pamięć o wielkich operatorach. W tym roku bohaterem jej jest Mieczysław Jahoda, autor zdjęć do pierwszego polskiego filmu w Eastmancolorze i systemie Cinemascope – do „Krzyżaków”.
„Od samego początku swego istnienia Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE składał hołd geniuszom kina, którzy często pozostają w cieniu aktorów, reżyserów czy scenarzystów - autorom zdjęć właśnie. Pokazywaliśmy ich niebywałe umiejętności operatorskie oraz wrażliwość wizualną, potwierdzaliśmy wkład w rozwój kina jako sztuki, obserwowaliśmy wraz z nimi zmiany nadchodzące wraz z erą technologii cyfrowej”, piszą organizatorzy festiwalu. „Zasługi Jahody nie kończą się na zainicjowaniu Eastmancoloru i szerokiego ekranu w kinie polskim. Był on wybitnym operatorem (i wspaniałym, obdarzonym poczuciem humoru człowiekiem), a jako profesor łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, która była jego miłością i jego żywiołem, wykształcił zastępy mistrzów kamery”, czytamy w komunikacie wystosowanym przez Camerimage. 


Pętla, fot. Filmoteka Narodowa

Mieczysław Jahoda, urodzony w 1924 roku, był jednym z pierwszych absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej. Był autorem zdjęć do tak znanych filmów, jak „Zimowy zmierzch” Stanisława Lenartowicza, do filmów "Pętla", "Pożegnania", "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa,  "Jak daleko stąd, jak blisko" Tadeusza Konwickiego,  „Ogniomistrzu Kaleń” Ewy i Czesława Petelskich, "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego,  serialu „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy.
 
 Mieczysław Jahoda zmarł 15 maja 2009 roku.  


Mieczysław Jahoda, fot. Filmoteka Narodowa

Camerimage zaprasza również na wirtualną wystawę poświęconą twórczości Mieczysława Jahody, którą będzie można oglądać w ramach telewizji festiwalowej. Wystawa "Mieczysław Jahoda. Operator/pionier/artysta", przedstawia więc jego dorobek z kilku perspektyw: od najbardziej emblematycznych kadrów z jego filmów, poprzez zdjęcia z planów filmowych, po wspomnienia jego współpracowników i archiwalne wypowiedzi jego samego. Wystawa składa się z materiałów ikonograficznych Filmoteki Narodowej prezentowanych w cyfrowych kolekcjach na stronach Fototeki  oraz Gapli: galerii plakatu filmowego.
WRÓB
Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Żałoba. TVP - duże zmiany, TVN – tylko kir.
TVN szuka scenariuszy. Konkurs!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll