PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Lista Schindlera" Stevena Spielberga – film, którego 20. rocznica powstania przypada właśnie w tym roku – zdominowała drugi dzień międzynarodowej konferencji "Turystyka filmowa – 150% filmu w regionie". Stolica Małopolski przez dwa dni gościła filmowców oraz specjalistów w zakresie turystyki filmowej i marketingu miejsc. Konferencję zorganizowała Krakow Film Commission.

  Pierwszy dzień konferencji poświęcony był nowoczesnej turystyce filmowej oraz kreowaniu wizerunku miast przy wykorzystaniu kinematografii. Zgromadzeni w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha goście sięgnęli do przykładów z Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, aby opowiedzieć o sposobach wykorzystywania przez branżę turystyczną popularności Jamesa Bonda, Harry’ego Pottera czy trylogii "Władca Pierścieni". Tkwiący w turystyce filmowej potencjał jest bardzo duży, bo jak pokazują badania, dla ponad 40 proc. turystów chęć odwiedzenia lokalizacji znanej z ulubionego filmu jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o podróży.


Allan Starski w Krakowie, fot. Tomasz Korczyński/KFC

Drugiego dnia, wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. nagrodzeni Oscarem twórcy scenografii Ewa Braun i Allan Starski oraz producent obrazu Lew Rywin. Wspominali kulisy współpracy z amerykańską ekipą, nękające produkcję kłopoty z łącznością, przedłużający się czas transferów pieniężnych czy braki w ówczesnej infrastrukturze hotelowej, ale zapamiętali również ogromną życzliwość, jaką władze oraz sami mieszkańcy Krakowa obdarzyli ekipę zza Oceanu. Podkreślono także długofalowe skutki realizacji "Listy Schindlera"  - hollywoodzkie standardy organizacji produkcji wpłynęły znacząco na kształtowanie się rodzącego się systemu krajowego, a międzynarodowy sukces filmu dał impuls do rozpoczęcia prac nad rewitalizacją dzielnicy Zabłocie i powstania takich obiektów jak Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Opowiadała o tym szczegółowo Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. Konferencję zakończył wieczorny pokaz Listy Schindlera w Kinie Pod Baranami. Nie mogło na nim oczywiście zabraknąć twórców. 


Ewa Braun i Lew Rywin w Krakowie, fot. Tomasz Korczyński/KFC

Konferencja została przygotowana przez Krakow Film Comission w ramach projektu "Filmowa Małopolska" współfinansowanego przez Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 – 2013.

DR
KFC
Ostatnia aktualizacja:  26.10.2013
Zobacz również
Więcej dokumentu na antenach TVP?
Plan filmu "Miasto44" dostępny dla dzieci i młodzieży
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll