PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W lipcu mija 10 lat odkąd do życia została powołana Krakowska Fundacja Filmowa.

Głównym zadaniem Fundacji, powstałej z inicjatywy Krzysztofa Gierata, jest organizacja Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz szeroko zakrojona promocja polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w kraju i za granicą. Ponadto instytucja zajmuje się dystrybucją filmów, organizacją wydarzeń filmowych oraz krzewieniem edukacji i kultury filmowej.


Krzysztof Gierat i Barbara Orlicz- Szczypuła, fot. Tomasz Korczyński

10 lat działalności Krakowskiej Fundacji Filmowej to przede wszystkim aktywność działającej w ramach Fundacji Agencji Promocji Filmów, która reprezentuje na światowym rynku 385 dokumentów, animacji i krótkich metraży. W latach 2007-2013 dzięki staraniom zespołu Fundacji polskie dokumenty zostały pokazane 1480 razy na 733 festiwalach i zdobyły 188 nagród, animacje i filmy krótkometrażowe pokazano 2189 razy na 1777 festiwalach, co zaowocowało 269 nagrodami dla polskich twórców.

Flagowymi projektami Krakowskiej Fundacji Filmowej w zakresie promocji zagranicznej polskich filmów są trzy marki: Polish Docs, Polish Shorts i Polish Animations. Pod tymi nazwami kryją się portale internetowe, cykliczne wydawnictwa DVD oraz organizacja stoisk na największych światowych targach filmowych w Annecy, Clermont-Ferrand oraz La Rochelle.
Fundacja współpracuje z najważniejszymi międzynarodowymi festiwalami i organizacjami filmowymi takimi jak Hot Docs w Toronto, IDFA w Amsterdamie, IFF w Jihlavie, Vision du Reel w Nyon, Sunny Side of the Doc w La Rochelle, DOK Leipzig, Clermont-Ferrand, dzięki czemu możliwa jest organizacja przeglądów polskiej kinematografii oraz wizyty polskich twórców i producentów na zagranicznych festiwalach.

Kolejnym polem działalności Krakowskiej Fundacji Filmowej jest dystrybucja kinowa filmów dokumentalnych i krótkich. Do tej pory do kin studyjnych zostały wprowadzone: "Opowieści cygańskiego taboru" (2007), "Dwa Rembrandty w ogrodzie" (2011), "Millhaven" (2011) oraz „Najświętsza Panienka, Koptowie i ja” (2012).

W dorobku Krakowskiej Fundacji Filmowej znajduje się także organizacja licznych wydarzeń filmowych w kraju i zagranicą m. in.: Forum Wokół Kina (2004 i 2012); Forum Rady Europy w Krakowie (2008), Poland on Screen. Przegląd kina polskiego z okazji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w Londynie (2011); Masters from Krakow & Young Talents – przegląd polskiego kina dokumentalnego na Festiwalu DOCS DF w Mexico City (2012).

Działania Krakowskiej Fundacji Filmowej zostały docenione przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – w 2008 nagrodzono projekt Polish Docs w kategorii promocja polskiego filmu za granicą, a w 2010 roku Krakowski Festiwal Filmowy otrzymał tytuł najlepszego  międzynarodowego wydarzenia filmowego.

DR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  23.07.2013
Zobacz również
Alvernia Studios dla EMI Music
Nabór filmów do 4. edycji Look for Fund
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll