PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił dziś listę filmów fabularnych dofinansowanych w ramach drugiej tegorocznej sesji. W gronie 10 projektów, które otrzymały wsparcie PISF znalazły się m.in. nowe filmy Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, Jana Jakuba Kolskiego i Jana Kidawy-Błońskiego. Łącznie rozdysponowano ponad 20 mln złotych.

Rok 2013 jest drugim, w którym obowiązuje nowy, dwuetapowy system oceny eksperckiej wniosków.  W pierwszym etapie oceny eksperckiej komisje stałe wyselekcjonowały najbardziej interesujące projekty do dalszej oceny. W drugim etapie liderzy komisji (Urszula Antoniak, Leszek Dawid, Waldemar Krzystek, Janusz Majewski, Paweł Pawlikowski i Janusz Zaorski) przeczytali wszystkie rekomendowane projekty wybierając te, które ich zdaniem zasługują na zaangażowanie Instytutu w pierwszej kolejności.Ostatecznie największe dofinansowanie (po 3 mln złotych) otrzymały "Ptaki śpiewają w Kigali" Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze oraz "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Pierwszy z filmów to oparta na faktach historia młodej dziewczyny z plemienia Tutsi i norweskiego ornitologa, który ratuje jej życie podczas rzezi Tutsi przez Hutu w Rwandzie w 1994 roku. O projekcie Skolimowskiego, który ma być międzynarodową koprodukcją z budżetem sięgającym 9 mln złotych, wiedzę posiadają jedynie eksperci PISF, którzy zdecydowali o jego dofinansowaniu.

Póki co niewiele wiadomo także o kolejnym z dofinansowanych projektów. To "Serce serduszko i wyprawa na koniec świata" Jana Jakuba Kolskiego, na który produkująca go spółka Tramway otrzymała 2 mln 178 tys.

2 mln złotych na swój najnowszy film "Pani z przedszkola" otrzymał Marcin Krzyształowicz (a konkretnie produkujące film Skorpion Arte). Nowe dzieło twórcy znakomitej "Obławy" ma być przewrotną historią o miłości, w obsadzie filmu znaleźli się Karolina Gruszka, Krystyna Janda, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz, Marian Dziędziel i Maciej Stuhr.

Również 2 mln (z wnioskowanych czterech) otrzymali producenci nowego filmu Jana Kidawy-Błońskiego "Gwiazdy" będącego opowieścią o Janie Banasiu - mającym niemieckie korzenie słynnym prawoskrzydłowym, 31. reprezentancie Polski, którego gol dał Polakom prowadzenie w meczu z Anglią w Chorzowie w 1973 roku.


Kuba Czekaj, fot. Studio Munka SFP

Aż z pięć filmów wspartych w ramach drugiej sesji 2013 to debiuty. Na ich wsparcie PISF przeznaczył w sumie ponad 8 mln zł.

Jedna czwarta kwoty przeznaczona została na produkcję Studia Munka SFP "Królewicz Olch" Kuby Czekaja będącej historią wybitnie utalentowanego 13-latka, który zaczyna studiować fizykę na uniwersytecie. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć sfrustrowana, samotna matka.

Dwumilionowe wsparcie przypadło także fabularnym debiutom Wojciecha Kasperskiego - "Na granicy" oraz Magnusa van Horna - "Po śmierci", a kwotą 1 mln 400 tys. złotych PISF dofinansował "Sowę, córkę piekarza" Grzegorza Jarzyny.

Ponad to dyrektor Instytutu Agnieszka Odorowicz zdecydowała o zwiększeniu o 800 tys. zł i odnowieniu promesy dla producentów fabuły Marcina Koszałki "Czerwony Pająk" (łączne dofinansowanie to 2 mln 800 tys.).


Kadr z filmu "Czerwony Pająk", fot. materiały prasowe

Kolejne trzy z rekomendowanych przez ekspertów wniosków ("Trzy upadki świętego", reż. Jacek Januszyk, "Jeziorak", reż. Michał Otłowski i "Ach śpij kochanie", reż. Krzysztof Lang) skierowane zostały do poprawek. Decyzję o dofinansowaniu "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego przesunięto do następnej sesji, a film Marcina Wrony "Demon" otrzymał list intencyjny.

"Gratuluję autorom projektów, które otrzymały pozytywne decyzje finansowe. Wierzę, że producenci i reżyserzy filmów zrobią wszystko co możliwe, aby powstały interesujące, oryginalne i udane filmy. Producentom, którzy nie otrzymali deklaracji wsparcia PISF życzę sukcesów w pozyskaniu środków z innych źródeł" napisała w liście podsumowującym sesję dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Odwołania od decyzji w sesji 2/2013 będą przyjmowane przez Instytut w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 sierpnia 2013 roku. Na ich rozpatrzenie dyrektor PISF dysponuje kwotą ok. 3 mln zł.


RP
PISF
Ostatnia aktualizacja:  5.07.2013
Zobacz również
Szkoła agentów filmowych już w sierpniu
Europejski i amerykański „punkt słyszenia”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll