PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dobiega końca proces przekształceń polskich instytucji filmowych, który trwa od 2006 r. W 2013 roku rozpoczną działalność nowe instytucje - Polskie Centrum Kinematografii i Centrum Edukacji Filmowej - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

5 grudnia, na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu, minister Zdrojewski przedstawił historię przekształceń polskich instytucji filmowych od 2006 roku, kiedy rozpoczęły się pierwsze zmiany w strukturach polskiej kinematografii. Jak mówił minister, istniało wówczas 19 podmiotów zajmujących się produkcją filmów - wytwórni i studiów filmowych. W 2006 roku rozpoczęto proces przekształceń tych instytucji, które polegały na stawianiu ich w stan likwidacji, łączeniu mniejszych jednostek, zmian ich struktury, tworzenia z nich instytucji kultury, będących pod opieką resortu kultury, bądź też ich komercjalizacji, polegającej na przekazaniu danej instytucji w gestię Skarbu Państwa.


Siedziba Studiów Filmowych - Puławska 61, Warszawa, fot. archiwum SFP

Minister przypomniał, że w każdym wypadku zadbano, aby dorobek danej instytucji, m.in. prawa autorskie do filmów wyprodukowanych przed 1989 r., pozostał w gestii państwa. Trafiły one do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej albo do Filmoteki Narodowej.

W 2011 r. wprowadzono nowelizację ustawy o kinematografii, która wydłużała o dwa lata czas przewidziany na przekształcenia instytucji filmowych - ich komercjalizację, likwidację lub przekształcanie w instytucje kultury. Dodatkowy czas miał umożliwić - bez ryzyka zbędnych kosztów - przeprowadzenie procesu przekształceń, a także zachowanie dorobku państwowych instytucji filmowych.

Nowelizacja z 2011 roku dotyczyła 11 instytucji, których status był wtedy nieuporządkowany. Kilka z  nich, jak Studio Filmowe "Zebra" czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, weszły na drogę komercjalizacji. Inny plan miało ministerstwo kultury wobec dwu wytwórni filmowych - Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Wobec nich wprowadzono zapisy o możliwości przekształcenia z państwowych instytucji filmowych w instytucje kultury. W 2013 roku te plany zostaną ostatecznie sfinalizowane: wytwórnia we Wrocławiu, po przekształceniu w instytucję kultury, stanie się Centrum Edukacji Filmowej, tworzonym we współpracy z wrocławską ASP i politechniką. Będzie się ono specjalizować w nauczaniu najnowszych technologii filmowych.


Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, fot. archiwum Studia

Z kolei warszawska wytwórnia filmowa na Chełmskiej stanie się Polskim Centrum Kinematografii, gdzie powstanie muzeum polskiej sztuki filmowej oraz Cinemateka - zbiór zdigitalizowanych polskich filmów. Docelowo WFDiF ma zostać przekształcona w instytucję, która spełniać będzie funkcje otwartego centrum edukacyjnego, na wzór rozwiązań zrealizowanych w Centrum Nauki Kopernik. W skład Polskiego Centrum Kinematografii będą wchodziły: część edukacyjno-wystawiennicza (prowadząca zajęcia z zakresu historii filmu światowego, historii filmu polskiego, technologii produkcji filmowej, kulisów tricków i efektów specjalnych, montażu obrazu i dźwięku), połączona z ekspozycją dekoracji i kostiumów; cyfrowa biblioteka filmów, "przedszkole filmowe" dla uczniów gimnazjów i liceów (zajęcia z zakresu przygotowywania i realizacji własnych pomysłów w dziedzinie filmu fabularnego i animowanego); kino efektowe (tzw. 4D); Akademia Filmu Polskiego (zajęcia dla studentów). Powstanie tam także centrum magazynowe dla instytucji teatralnych i filmowych, gdzie gromadzone będą elementy scenografii, rekwizyty i kostiumy.

Niektóre studia filmowe jak Studio Filmowe "Tor" i Studio Filmowe "Kadr" zostały przekształcone w instytucje kultury. Ich byt jest zabezpieczony, choć zakłada się, że będą one wypełniać zarówno zadania twórcze, jak i edukacyjne poprzez realizowanie opieki artystycznej nad projektami filmowymi najmłodszej generacji polskich filmowców, a także prowadzenia profesjonalizacji zawodowej młodych twórców.

Problemy pojawiają się często w przypadku instytucji, które zdecydowały się na drogę komercjalizacji, są obecnie własnością Skarbu Państwa i działają w warunkach konkurencji rynkowej. Jak mówił minister Zdrojewski, prawo nie przewiduje możliwości odwrócenia procesu komercjalizacji, czyli wzięcia danej instytucji z powrotem pod skrzydła resortu kultury, choćby nawet okazywało się, że nie radzi sobie ona na rynku do tego stopnia, że jej byt jest zagrożony. Tak właśnie się dzieje w przypadku polskich wytwórni filmów animowanych jak na przykład Se-Ma-For czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

- Jeżeli idzie o opiekę państwa nad zespołami, które podlegały komercjalizacji, mamy parę problemów. Nie jestem w stanie odwrócić procesu komercjalizacji, ale mogę szukać innych sposobów, aby wesprzeć takie instytucje. Udało się uzgodnić ze środowiskiem polskich animatorów zbudowanie ministerialnego programu dofinansowania polskiej produkcji animacji. Na 2013 rok MKiDN przeznacza 2 mln na wsparcie tych instytucji. Udało mi się też uzgodnić, że Telewizja Polska przeznaczy na ten cel 4 mln zł - powiedział Zdrojewski dodając, że przygotował też plany alternatywne, na wypadek ograniczenia dotacji TVP.

Edyta Jarząb
PAP/www.portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Trwa rekrutacja na "Warsztaty Światło w Filmie"
Nacisk na praktykę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll