PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  9.10.2012
Wybitny polski operator Jerzy Zieliński został wybrany nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego STOFF/PSC.

Jerzy Zieliński to znakomity autor zdjęć filmowych, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz American Society of Cinematographers (ASC), współtwórca kilkudziesięciu filmów fabularnych. Karierę zaczynał w Polsce w latach siedemdziesiątych. Był czołowym operatorem nurtu kreacyjnego, współpracował m.in. z Filipem Bajonem oraz Wojciechem Marczewskim. Jego zdjęcia do filmu „Aria dla atlety” zostały nagrodzone w 1979 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W połowie lat osiemdziesiątych wyjechał za granicę. Pracował w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, tworząc zdjęcia m.in. do „Cal Pata O’Connora, „Placu Waszyngtona” i „Trzeciego cuduAgnieszki Holland, a także „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Ostatni film przyniósł mu nominację do nagrody ASC za najlepsze zdjęcia do filmu telewizyjnego, miniserialu lub odcinka pilotażowego. Ostatnio pracował przy filmie „Baby są jakieś inne” w reżyserii Marka Koterskiego.


Jerzy Zieliński, fot. Michał Tuliński/FORUM

Jak informuje zarząd STOFF/PSC wybór Jerzego Zielińskiego, autora zdjęć o międzynarodowej renomie, pozwoli Stowarzyszeniu kontynuować działania, mające na celu zacieśnienie współpracy z IMAGO oraz stowarzyszeniami operatorskimi z całego świata. Wymiana doświadczeń i wiedzy, a także wzajemne oddziaływanie różnych osobowości oraz artystycznych postaw są szansą na zachowanie prestiżu zawodowego autorów zdjęć filmowych w obliczu technologicznej rewolucji i zmian w procesie produkcji.

Stowarzyszenie w dalszym ciągu zamierza aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciach o charakterze społecznym i edukacyjnym. Celem tej działalności jest kształtowanie wrażliwości wizualnej widza, propagowanie twórczości filmowej, która łączy wysokie walory treściowe, intelektualne i estetyczne, a także wspieranie rozwoju świadomości nowych narzędzi, które wpływają na zmiany języka filmowego.

RP
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2012
Zobacz również
Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych zaprasza
Francusko-polska produkcja nominowana do Emmy Awards
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll