PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wśród wykładowców Film Factory (trzyletniego studium doktoranckiego na Uniwersytecie w Sarajewie) znajdują się takie sławy jak Jim Jarmusch, Gus Van Sant, Aki Kaurismaki, Tilda Swinton, Fridrik Thor Fridriksson, Carlos Reygadas, Atom Egoyan i Apichatpong Weerasethakul.

- Podczas gdy wokół nas jest coraz więcej obrazów, paradoksalnie czujemy coraz większą dewaluację tego pięknego języka, jaka dokonuje się każdego dnia. W tym kontekście chcemy ukazać przyszłemu pokoleniu filmowców, wagę kultury wizualnej i godność, jaką niesie ze sobą obraz. Naszą ambicją jest wykształcenie dojrzałych filmowców, którzy myślą odpowiedzialnie, w duchu humanizmu, artystów, których charakteryzuje indywidualne spojrzenie na świat, osobista forma ekspresji, i którzy korzystają ze swojego potencjału twórczego w obronie człowieka wobec rzeczywistości, która nas otacza. Kwestionowanie obowiązującego sposobu widzenia świata oraz stanu cywilizacji musi mieć wpływ na pracę nowego programu studiów doktoranckich w Sarajewie - mówi Béla Tarr, szef programu oraz dziekan Film Factory.


Bela Tarr, fot. Akpa

W trzyletnim programie na poziomie studiów doktoranckich znajdą się zajęcia teoretyczne oraz praktyczne w postaci lekcji mistrzowskich wybitnych specjalistów (reżyserów, autorów, aktorów, operatorów, teoretyków), tworząc intensywny program, którego szefem będzie Béla Tarr. W jego wyniku zostaną wyprodukowane w Bośni filmy najbardziej utalentowanych reżyserów z całego świata.

Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 1-21 października 2012. W wyniku bardzo ostrej selekcji zostanie wybranych szesnastu uczestników. Wezwanie do nadsyłania zgłoszeń ma charakter międzynarodowy. Akademia Filmowa w Sarajewie ma nadzieję przyciągnąć kandydatów ze wszystkich zakątków globu.

„Jakość nadesłanych filmów będzie głównym kryterium selekcji”, powiedział Béla Tarr

Roczne opłaty wyniosą 15.000 euro rocznie. Program został przygotowany zgodnie z Procesem Bolońskim  (Europejski System Transferu Punktów – ECTS). Kandydaci uzyskają pomoc w aplikowaniu o granty z różnych fundacji oraz o stypendia rządowe w krajach, z których pochodzą.

Uniwersytet w Sarajewie oraz jego wydział filmowy Sarajevo Film Academy, będzie organizatorem programu Film Factory.

Podczas pierwszego i drugiego roku kandydaci nakręcą cztery filmy krótkometrażowe, a w czasie trzeciego roku będą pracowali nad pracą dyplomową w formie przygotowania lub nakręcenia pełnometrażowego filmu fabularnego.

Emina Ganic, szef ds. rozwoju i dyrektor zarządzający Sarajevo Film Academy, wypowiedziała się na temat wpływu, jaki program może mieć na miejscowy przemysł filmowy: „Bośnia i Hercegowina to mały kraj o ograniczonych środkach, który jednak zaznaczył się na filmowej mapie świata dzięki takim artystom jak Danis Tanovic, Jasmila Zbanic czy Aida Begic oraz dzięki Festiwalowi Filmowemu w Sarajewie. Naszą wspólną wizją jest, aby Bośnia i Hercegowina oraz Sarajewo stały się domem oraz inspiracją artystyczną dla tych nowych działań edukacyjnych oraz artystycznych. Już samo ogłoszenie tego programu przyczyni się do uczynienia z Sarajewa globalnego centrum rozwoju filmu oraz zwiększy możliwości działań profesjonalnych dla artystów i techników filmu z Bośni i Hercegowiny, a zwłaszcza producentów, aktorów i przedstawicieli innych zawodów filmowych.”

Bela Tarr poznał Sarajewo odwiedzając je kilkakrotnie jako gość tamtejszego Festiwalu Filmowego. Powiedział: „Po długich poszukiwaniach właściwego domu dla tego programu, widzę, że Sarajewo jest miastem pełnym życia, wielokulturowym, młodym i wibrującym energią. Może być prawdziwym domem dla śmiałków.”

Dokładny opis programu wraz ze szczegółami dotyczącymi wszystkich kursów oraz informacje na temat rekrutacji znajdują się na stronie www.filmfactory.ba. Pytania prosimy prosimy przysyłać na adres info@filmfactory.ba



GU
wff
Ostatnia aktualizacja:  30.09.2012
Zobacz również
Edward Zajiček. Człowiek - instytucja.
Jak dobrze sprzedać filmowe „dziecko”?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll