PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Film animowany i etiuda filmowa, filmoznawstwo tradycyjne i praktyczne, aktorstwo, „gender studies czy „słowo na ekranie”.  Gdzie jeszcze trwa rekrutacja na kierunki związane z filmem?

Wrzesień 2012 roku to dobry czas, by podjąć spontaniczną decyzję o podjęciu studiów czy uzupełnieniu wykształcenia. Portalfilmowy.pl postanowił sprawdzić, gdzie można jeszcze studiować – na poziomie licencjackim, magisterskim i podyplomowym – na kierunkach związanych z filmem.  Poddajemy naszym czytelnikom kilka pomysłów na dalszą edukację.

Studia licencjackie i magiesterskie

Warszawska Szkoła Filmowa, wykład prowadzi Maciej Ślesicki, fot. WSF

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzi nabór na zaoczne studia I stopnia na kierunku „organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej”  (zapisy do 21 września). Szczegóły: https://irk.us.edu.pl/katalog.php?op=info&id=09-ZZOF06_2&kategoria.

Natomiast do 20 września można aplikować na ten sam kierunek na studia magisterskie. 
Szczegóły: https://irk.us.edu.pl/katalog.php?op=info&id=09-ZUOF08&kategoria

Całkiem atrakcyjnie przedstawia się oferta dla przyszłych kulturoznawców i filmoznawców.  Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Wydział Nauk Humanistycznych ma jeszcze wolne miejsca na kulturoznawstwie  stacjonarnym na studiach II stopnia - studenci mogą wybrać dowolną  specjalizację - również filmoznawczą. Na studiach zaocznych są wolne miejsca na studiach I stopnia, gdzie prowadzona jest specjalizacja - audiowizualność w  kulturze - film i nowe media. Rozstrzygają się losy specjalizacji  na drugim stopniu studiów zaocznych, należy jednak przewidywać,  że znajdzie się wśród nich powiązana z filmoznawstwem i audiowizualnością w kulturze.  Więcej na: http://www.wnh.uj.edu.pl/

Można również studiować filmoznawstwo na prestiżowej uczelni poznańskiej - Zakończyliśmy już rekrutację na 3-letnie filmoznawstwo licencjackie w trybie dziennym. Mamy jednak jeszcze ofertę na dzienne dwuletnie studia magisterskie - filmoznawstwo i kultura mediów ze specjalizacją: informacja i techniki audiowizualne w mediach – mówi Wojciech Otto, Kierownik Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.- 20 września przeprowadzamy rozmowy kwalifikacyjne, gdyż na studentów czeka jeszcze kilka wolnych miejsc.    Więcej szczegółów: https://rejestracja.amu.edu.pl/Strona/Kierunki/Szczegoly/1468

Skontaktował się  z nami również Piotr Sitarski  z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzimy nabór na studia I i II stopnia (licencjackie trzyletnie i magisterskie dwuletnie) na kierunkach: kulturoznawstwo ze specjalnością filmoznawczą oraz kulturoznawstwo ze specjalnością nowe media. Są to studia w trybie niestacjonarnym, zajęcia odbywają się co drugi weekend – wyjaśnia Sitarski.  Na wszystkie te typy studiów (w sumie cztery) są jeszcze wolne miejsca, ale należy spieszyć się, bo dokumenty można składać do 18 września osobiście lub do 25 września pocztą.
Więcej informacji na stronie internetowej http://rekrutacja.uni.lodz.pl/.

Filmoznawstwo można studiować w nowej formie (jako filmoznawstwo praktyczne) na Warszawskiej Szkole Filmowej. Ta najmłodsza polska filmowa szkoła wyższa ma  bardzo ciekawą ofertę edukacyjną.

 Do 14 września trwa rekrutacja na kierunki dzienne : aktorski, reżyseria,  operatorski.  Do 16 września trwa rekrutacja na pozostałe kierunki : organizacja produkcji,  montaż,  filmoznawstwo praktyczne.  Na kierunek fotografii rekrutacja trwa do 21 września.  Tyle, jeśli idzie o studia wyższe licencjackie.   Na wszystkie kursy prowadzone przez szkołę rekrutacja trwa do 30 września. Ważne !  - podkreśla Justyna Durmaj z WSF - na montaż przyjmujemy na listę rezerwową.

Na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego można studiować na kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Rekrutacja trwa. Studia mają w dużej mierze charakter praktyczny i odbywają się w trybie dziennym oraz zaocznym. Wśród wykładowców: Andrzej Fidyk, Łukasz Wylężałek, Michał Zabłocki, Ryszard Melliwa.

Studia podyplomowe

Uniwersytet Warszawski, fot. AKPA

Bardzo interesująco przedstawia się oferta studiów podyplomowych.  Są kierunki ogólne, a są i niezwykle specjalistyczne, dla pasjonatów. Wybraliśmy kilka najciekawszych propozycji. 

Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzony jest nabór na studia podyplomowe z zakresu gender studies. Studia na kierunku: Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach są prowadzone w formie studiów I i II stopnia w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Informacja na temat rekrutacji na studia podyplomowe jest zamieszczona na stronie http://www.film.uj.edu.pl/

Dr Karolina Prykowska Michalak z kulturoznawstwa z Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza zainteresowanych zarządzaniem w branży filmowej - Prowadzimy studia podyplomowe o nazwie „zarządzanie kulturą”, ale kładziemy nacisk na produkcje filmową  - mamy jeszcze kilka wolnych miejsc.  Szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.kulturoznawstwo.uni.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=824&Itemid=141

Instytut Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na studia podyplomowe o nazwie "Słowo na ekranie, w mowie i w piśmie - podyplomowe studia w zakresie zawodów medialnych". - Większość zajęć na tych studiach dotyczy tworzenia reklam i kształtowania wizerunku publicznego, ale rzeczywiście jest jeden przedmiot (scenariuszopisarstwo) związany z filmem, głównie dokumentalnym – mówi Joanna Frużyńska z Instytutu.  Rekrutacja na te studia właśnie trwa, skończy się w połowie września.

Studia podyplomowe z zakresu Zarządzania w mediach od kilku lat prowadzi Akademia Leona Koźmińskiego i są to również studia przeznaczone dla osób zainteresowanych kinematografią.  - Celem studiów podyplomowych jest przekazanie uczestnikom wiedzy w zakresie: zarządzania mediami, marketingu medialnego, dystrybucji filmowej oraz organizacji produkcji w filmie i telewizji, popartej kontaktem z wykładowcami, mających praktyczne doświadczenie w tych dziedzinach – pisze Małgorzata Oświata ze szkoły Koźmińskiego. Rekrutacja jest prowadzona dwa razy w roku we wrześniu i w marcu. W tym roku rekrutacja trwa do 15 września, wolne miejsca jeszcze są. Szczegóły na: http://www.kozminski.edu.pl/

Na studia podyplomowe dla producentów filmowych i telewizyjnych zaprasza filmowców Uczelnia Łazaraskiego.  Rekrutacja trwa do 30 września i do tego czasu można rejestrować się poprzez formularz rekrutacyjny na stronie szkoły.  Więcej informacji: http://rekrutacja.lazarski.pl/ckp/studia-podyplomowe/akademia-menedzera/studia-podyplomowe-dla-producentow-filmowych-i-telewizyjnych/
Oraz: http://www.ckp.lazarski.pl/ i na facebooku: http://www.facebook.com/lazarskipodyplomie
 
Ciekawe studia podyplomowe zaplanował również Instytut Rusycystyki Uniwersytetu Łódzkiego.  Instytut chce uruchomić  Studium Przekładu Filmowego, dla osób zainteresowanych m.in. tworzeniem napisów do filmu, opracowywaniem wersji polskiej lub obcojęzycznej. Uruchomienie Studium będzie zależało od tego,  czy zbierze się chętna grupa. Rekrutacja właśnie trwa.

Bardzo  szeroką ofertę studiów podyplomowych w dziedzinie sztuki filmowej ma Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. W jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce można studiować na następujących kierunkach:   fotografia (kolejna edycja),  film animowany i etiuda filmowa (pierwszy nabór),  scenografia i wystawiennictwo (pierwszy nabór). - Nabór jest ciągły, po skompletowaniu grupa startuje a rozpoczyna się nabór na kolejną  - wyjaśnia dyrektor Kolegium Zbigniew Bagiński i zaprasza na stronę http://www.kolegiumkazimierz.pl/, na której jest więcej pożytecznych informacji. - Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym ewoluuje w kierunku przekształcenia w Ośrodek Studiów Podyplomowych Wydziału Artystycznego UMCS –  mówi dyrektor placówki.

Oferta edukacyjna jest więc szeroka, czas na uzupełnianie wykształcenia sprzyjający – na studia ruszyło pokolenie niżu demograficznego z początku lat 90. Również zakres studiów podyplomowych jest na tyle szeroki, że każdy w zasadzie może wybrać coś dla siebie. Warto z tej szansy skorzystać.


Dziękuję pracownikom wszystkich szkół za udostępnienie informacji o naborach. Portalfilmowy.pl zaprasza do współpracy w dziedzinie rozpowszechnienia informacji na temat edukacji, badań, wydawnictw i osiągnięć naukowych szkół wyższych.


Anna Wóblewska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2012
Zobacz również
Zaproszenie na wykłady otwarte: sprzedaż, pitching
Nowy numer "TELE PRO"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll