PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na przełomie sierpnia i września Polska Światłoczuła rusza w kolejną trasę. Nowy etap działalności Polski Światłoczułej zainauguruje film "Cześć, Tereska" w reżyserii Roberta Glińskiego.

Film Roberta Glińskiego opowiada o 15-letniej Teresce, która właśnie rozpoczyna naukę w technikum krawieckim,  chce zostać projektantką mody. Dziewczyna zaprzyjaźnia się ze swoją rówieśnicą Renatą, a ta wprowadza ją w "dorosłe" życie. Pojawia się pierwszy papieros, alkohol i miłość z kolegą z podwórka. "Cześć, Tereska" to jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat, portret pokolenia "x", wychowanego w domach z wiecznie grającym telewizorem. Obraz z 2001 roku nagrodziła publiczność Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Światłoczułej ekipie podróżującej po Polsce towarzyszyć będą Karolina Sobczak, odtwórczyni roli Renaty, oraz reżyser filmu, Robert Gliński. Początek 27 sierpnia w Kazimierzu Dolnym.  "Przez 355 dni w roku w Kazimierzu Dolnym nie ma kina. Kino jest tylko przez te 10 festiwalowych dni. Kiedyś, w miasteczku było kino, ale był to budynek dawnej synagogi, więc w końcu został on odzyskany" mówi Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu. Nasz projekt stawia sobie na celu wypełnienie tej pustki, nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w innych miejscowościach, gdzie nie ma kina.

Kadr z filmu "Cześć Tereska", fot. mat. prasowe

Finałem trasy będzie spotkanie i malowanie światłem na festiwalu „Hommage à Kieślowski” w dniach 7-9 września w Sokołowsku.
Polska Światłoczuła, projekt Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, otrzymał w tym roku Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Krajowe wydarzenie filmowe". Więcej na stronie www.polskaswiatloczula.plOstatnia aktualizacja:  15.08.2012
Zobacz również
Światowe premiery "Baby Blues" i "Imagine" w Toronto
Rusza Solanin Film Festiwal
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll