PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Podczas drugiej edycji festiwalu skomponowanego przez Jana A.P. Kaczmarka, na uczestników czeka cała masa atrakcji. Organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń z pogranicza muzyki i filmu, które zadowolą nawet najbardziej wybredne gusta. W programie pokazy setek filmów z całego świata (w tym kino kulinarne oraz bajki dla dzieci), koncerty, spektakle, warsztaty, a także spotkania z twórcami.

Transatlantyk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na festiwalowej mapie Polski. Widać to choćby po gościach, którzy postanawiają odwiedzić imprezę sygnowaną nazwiskiem polskiego zdobywcy Oscara. W tym roku do Poznania zawitają między innymi Mark Isham (kompozytor filmowy - „Rzeka życia”, „Miasto gniewu” - nominowany do Oscara i Grammy), Rolfe Kent (kompozytor muzyki do serialu „Dexter”), aktorka Frances Fisher („Bez przebaczenia”, „Titanic”) i aktor Julian Sands (serial „24 godziny”, film „Dziewczyna z tatuażem”) oraz Leszek Możdżer.

Repertuar filmowy stanowi naprawdę szerokie spojrzenie na współczesne kino z całego świata. Miłośnicy niezależnego kina amerykańskiego będą mogli zobaczyć między innymi „Dla Ellen”, który pokazywany był wcześniej w Sundance oraz „Take this Waltz” reżyserowany przez Sarę Polley z Michelle Williams i Sethem Rogenem w rolach głównych. Nie zabraknie obrazów pokazywanych niedawno na najważniejszych światowych festiwalach. Mowa o „Whisky dla aniołówKena Loacha czy „RealityMatteo Garrone (Grand Prix w Cannes 2012). Zaprezentowane zostaną także filmy nagrodzone w tym roku na Berlinale - „BarbaraChristiana Petzolda (Srebrny Niedźwiedź) oraz „Cezar musi umrzećPaola i Vittorio Tavianich (Złoty Niedźwiedź).

W sekcji dokumentalnej pokazani zostaną między innymi „OburzeniTony’ego Gatlifa, „Pocałunek Putina” pokazujący Rosję oczami współczesnej młodzieży oraz holenderski „Are all men pedophiles?”, który stara się przyjrzeć tematyce pedofilii w czasach gdy coraz młodsze dziewczynki zaczynają ubierać się i malować jak dorosłe kobiety.

Dla wielbicieli kina z północy Europy organizatorzy przygotowali sekcję „Nowe Kino Skandynawskie” gdzie będzie można zobaczyć takie filmy jak „She Monkeys”,  „Lapońska odyseja”; kontrowersyjny „Play” poruszający tematykę rasizmu, który wywołał już ostrą polemikę w rodzinnej Szwecji oraz „Norweski Ninja”, który z kolei zapowiada się na zabawny hołd dla amerykańskiego kina akcji z lat 80.

Spośród licznych bloków ułożonych przez organizatorów Transatlantyku intrygująco zapowiada się także „Kino klasy B – ekstaza i mdłości”, czyli wieczorne seanse dla fanów najgorszych filmów wszech czasów. Już same tytuły mówią wiele: „Atak gigantycznych pijawek”, „Ludzie krety”, „Nagie na księżycu”. Dla fanów twórczości Eda Wooda, czy produkcji ze studia Rogera Cormana są to pozycje chyba obowiązkowe.


Przemysław Dobrzyński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.08.2012
Zobacz również
Wielkie nadzieje Heleny Bonham Carter
Lubomierz: Zabawa poza ekranem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll