PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.08.2012
Już za trzy w Poznaniu startuje druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Jedną z programowych nowości imprezy jest sekcja Poza gatunkiem, którą w tym roku wypełni kino science fiction.

Autor sekcji filmoznawca Grzegorz Kurek stawia sobie za cel przełamywanie schematów myślenia o kinie gatunkowym jako produkcie komercyjnym, nieprzystającym do idei festiwali filmowych. W ramach przygotowanego programu chce zwrócić uwagę na wykorzystywanie gatunku w niecodzienny sposób i traktowanie go jako punktu wyjścia do autorskich poszukiwań.


W swoim debiutanckim roku cykl jest poświęcony kinu sci-fi, które ostatnimi laty rozwija się szczególnie prężnie. Na antypodach głównego nurtu, w cieniu wysokobudżetowych produkcji pojawiają się filmy skromniejsze, które umiejętnie operując gatunkowymi konwencjami łączą sprawność warsztatową z autorskim, indywidualnym podejściem. Takie tytuły jak "Dystrykt 9" Neila Blomkampa czy "Moon" Duncana Jonesa zyskały sobie uznanie zarówno wśród krytyków jak i publiczności. "Dystrykt 9", kontynuując tradycję rozpoczętą jeszcze w kinie niemym wraz z "Metropolis"Fritza Langa, w kostium sci-fi ubiera palące współczesny świat problemy społeczne. "Moon" z kolei to nurt filozoficznego sci-fi, gdzie ilustrację znajdują pytania związane z rozwojem nauki i jego wpływem na kondycję człowieka.

Faza 7 reż. Nicholas Golbart, fot. materiały prasowe

 

W programie sekcji znalazło się siedem tytułów, które nie trafiły do dystrybucji w Polsce, a są ciekawymi przykładami przekraczania granice tradycyjnie rozumianego kina gatunkowego. Na Transatlantyku pokazane zostaną: najlepszy film tegorocznego festiwalu Sci-Fi London "Duchy od brudnej roboty" w reżyserii Chrisa McCawleya, Jima Morrisona, Jima Munroe i Tate Young, "Errors of Human Body" Erona Sheeana, "Faza 7" Nicholasa Goldbarta, "Lunopolis" Matheew Avanta. "Po drugiej stronie czarnej tęczy" Panosa Cosmatosa, "Zbrodnie czasu" Nacho Vigalondo i "Shuffle" Kurta Kuenne.

Szerzej na temat sekcji i prezentowanych w niej filmów przeczytacie na oficjalnej stronie festiwalu. Zaś na naszym profilu na facebooku do wygrania dwa dwuosobowe zaproszenia na dowolny pokaz Poza gatunkiem.

RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  13.08.2012
Zobacz również
Znamy jurorów Festiwalu "Młodzi i Film"
Francuski film wygrywa w Locarno
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll