PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.08.2012
Na tegorocznych Dwóch Brzegach było tak jak poczuł się już na otwarciu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Było rzeczywiście jak w saunie. Upał na zewnątrz, gorąca atmosfera w salach kinowych i podczas dyskusji z artystami.

Na zakończenie ośmiodniowego, niezwykle ciekawego przeglądu filmów z różnych krańców świata, fani X Muzy zobaczyli nagrodzony za scenariusz i rolę męską w Berlinie (2012), historyczny melodramat polityczny "Kochanek królowej" Nikolaja Arcela. Pod koniec XVIII w. angielska księżniczka Karolina zostaje wydana za mąż za duńskiego króla Christiana VII, który okazuje się chory psychicznie i niezdolny do rządzenia. Nadwornym medykiem zostaje niemiecki lekarz, prywatnie wyznawca wolnościowych idei oświeceniowych, Struensee. Z jednej strony wkupuje się w łaski króla, który bardzo go polubił, z drugiej zaś – zakochuje się z wzajemnością w pięknej Karolinie, która sympatyzuje z jego poglądami inspirowanymi przez Woltera i Rousseau. Pod wpływem lekarza król zaczyna liberalizować duńskie prawo, z czym nie mogą pogodzić się tamtejsze elity. Wtedy król dowiaduje się o romansie lekarza z królową. On traci życie, a ona zostaje wypędzona z dworu. Działania reformatorów dały jednak początek późniejszym prodemokratycznym zmianom w Danii, ale wprowadzi je już Fryderyk, syn Christiana VII.

Kadr z filmu "Kochanek Królowej" na zdjęciu: Mikkelsen i Alicia Vikande, fot. Jiri Hanzl

Ostatniego dnia festiwalu pokazano również męski film psychologiczny "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, zauważony i doceniony także przez krytyków na tegorocznym Festiwalu w Gdyni. Jest to opowieść o skomplikowanych  relacjach między ojcem (udany filmowy debiut jazzmana Michała Urbaniaka), synem (Artur Żmijewski) i wnukiem (Krzysztof Chodorowski). Cała trójka wybiera się we wspólną podróż, która stanie się pretekstem do trudnej, ale nie pozbawionej elementów komediowych, rozmowy. Skąd pomysł na taki tytuł dla tak poważnego filmu, zmuszającego do refleksji nad sensem życia i znaczeniem relacji rodzinnych? - Wymyśliliśmy rower jako symbol dzieciństwa – mojego i Wojtka Lepianki (scenarzysty). Kiedyś właśnie rower oraz zegarek, które dostawało się na komunię, to było takie pasowanie na rycerza, czyli przejście z wieku cielęcego do młodzieńczego – wyjawił na spotkaniu z publicznością Piotr Trzaskalski. Jednym z wielu, jakie się toczyły w salach kinowych oraz pod kawiarnianym namiotem, gdzie gościli Marek Koterski (przy okazji retrospektywy swoich filmów), Marek Kondrat (w ramach cyklu „I Bóg stworzył aktora”), Magdalena Cielecka, Massimo Gaudioso, Jakub Gierszał, John Henshaw, Robert Więckiewicz, Artur Żmijewski.

Ale Dwa Brzegi to nie tylko fabuły, ale również poruszające dokumenty. Choćby te prezentowane w ramach cyklu „Muzyka, moja miłość” (m .in. „Marley”, „Coś z niczego: sztuka rapu”, „Marina Abramovic: artystka obecna”). Oraz filmy polityczne jak „Oburzeni” czy „Synowie chmur” - nie zapominajmy, że głównym motywem tegorocznego festiwalu była filozofia buntu. Finałowy duński "Kochanek królowej" też wpisał się w tę rewolucyjną atmosferę.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, zwycięzcą festiwalowego Niezależnego Konkursu Filmów Krótkometrażowych został film "Czy mógłby Pan stąd wyjść?"  Valérie Théodore.



Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.08.2012
Zobacz również
Syn Clinta Eastwooda w Warszawie
Rusza selekcja na Targi CentEast
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll