PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.08.2012
Wczoraj rozpoczęła się 13. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Polskiej tradycji stało się zadość: ta trzynastka został przedyskutowana i przeanalizowana na wszystkie strony. Dominuje teza, że tu w Zwierzyńcu ma być szczęśliwa.

Akademię rozpoczął nowy film Pupiego Avatiego „Dziewczyny o wielkich sercach”. Avati jest jednym z odkryć Akademii i mocnych dowodów na jej szeroki, bez dwóch zdań korzystny wpływ na polskich widzów. Po retrospektywie i wizycie w Zwierzyńcu przed trzema laty, twórcy wtedy niemal nieznanego w kraju nad Wisłą, jego filmy zaczynają trafiać do dystrybucji kinowej. „Długie dzieciństwo” i wspomniane „Dziewczyny...” trafiły do kinowej dystrybucji. „Pupi Avati jest jak staroświecki iluzjonista. Wyciąga z przeszłości, ze wspomnień, swoje króliki z kapelusza, zaprawione nostalgią i humorem, i od lat czaruje nimi publiczność. Tymi filmami potwierdza, że z wiekiem bynajmniej nie traci formy. Coraz bliżej mu za to do kina, które pod koniec swojej kariery uprawiał jego wielki mistrz Fellini” - mówi Piotr Kotowski, rektor Akademii.


„Dziewczyny o wielkich sercach”, fot. LAF

Od kilku lat Akademia prezentuje dokonania włoskich filmowców, tych mniej u nas znanych. W tym roku możemy przyjrzeć się z bliska twórczości braci Paola i Vittoria Tavianich, zwycięzców tegorocznego Berlinale. O współpracy z nimi opowie ich nadworny operator Franco di Giacomo.

Do Zwierzyńca dotarła już Shelley Worrel, organizatorka Caribbeing Film Festival w Toronto, która podczas Akademii prezentować będzie filmy z obiecująco się zapowiadającego cyklu „Rejs na Karaiby”.

Oczekiwani są Wiktar Asliuk i Wiktar Daszuk, znakomici białoruscy dokumentaliści. Będą prezentować filmy swoje i swoich znajomych, zebrane w cyklu „Kino białoruskie w siedemnastu odsłonach”. To dla mnie, obok retrospektywy filmów Siergieja Łoznicy (niestety bez najnowszego „We mgle”), najciekawszy punkt programu tegorocznej Akademii. Zwłaszcza że organizatorzy ambitnie próbują połączyć ogień z wodą, prezentując zarówno oficjalne dokonania białoruskiej kinematografii ze Studia Biełaruśfilm, jak i twórczość autorów niezależnych, wprost antyreżimową, w tym produkcje telewizji Biełsat. Ciekaw jestem efektów tej konfrontacji.

Do Zwierzyńca wybierają się też aktor Marian Dziędziel, aktorka Joanna Kulig, reżyserzy Małgorzata Imielska, Lidia Duda, Maciej Żak, Paweł Wendorff i wielu innych. Przed widzami mnóstwo ciekawych spotkań.

Nie mogę nie wspomnieć o największej tegorocznej nowości w Zwierzyńcu, a jest nią wprawdzie niezwiązana z Akademią, ale ze wszech miar godna uwagi inwestycja pod nazwą Zwierzyńczyk. To odtworzony w centrum miasteczka układ stawów i kanałów z mostkami i długimi na blisko 2 km alejkami spacerowymi, po których niegdyś przechadzali się Zamoyscy, właściciele Zwierzyńca. To wymarzone miejsce na mniej lub bardziej romantyczne spacery. Jest tu też wi-fi, więc z ławeczki nad kanałem ślę niniejszym zaproszenie do Zwierzyńca i na 13. Letnią Akademię Filmową.

Maciej Gil
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.08.2012
Zobacz również
Spike Lee laureatem nagrody za całokształt w Wenecji
Finał konkursu piosenki i ballady filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll