PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ubiegły miesiąc upłynął pod znakiem licznych nagród dla polskich filmów: animacji, krótkich metraży i - przede wszystkim - dokumentów. Wiele z nich wyprodukowało Studio Munka. Polskie filmy zostały nagrodzone na kosowskim DokuFest, chor­wac­kim Tabor Film Festival, włoskiej Euganei i wrocławskich Nowych Horyzontach.

W Chorwacji, w dniach od 8 do 14 lipca, odbyła się dziesiąta edycja kameral­nego Tabor Film Festival w Kum­rovcu. Jury kon­kursu międzynarodowego jed­nogłośnie postanowiło wyróż­nić animowaną „Snępowinę” Marty Pajek doceniając tę „wyjąt­kową podróż w głąb sen­nej wyobraźni autorki”. W kon­kur­sie festiwalu Tabor oprócz „Snępowiny” znalazły się w tym roku także "Co raz zostało zapisane" Mar­tina Ratha oraz „Noise” Prze­mysława Adam­skiego. W specjalnej panoramie pol­skiego filmu krót­kometrażowego w Kum­rovcu pokazano prawie 40 filmów wyprodukowanych w Pol­sce od 2006 roku.

Kadr z filmu "Planeta Kirsan", fot. Euganea Festival

Dzień po chor­wac­kim festiwalu dobiegła końca 11. edycja festiwalu DokuFest w Kosowie. Tam, wśród laureatów aż sze­ściu sek­cji kon­kur­sowych znalazł się Grzegorz Jaroszuk – autor fabular­nych „Opowie­ści z chłodni”. Wyróżnienie w Kosowie jest kolejnym międzynarodowym laurem na kon­cie absol­wenta PWS­FTviT w Łodzi. W Kosovie oprócz pokazu fil­mów pol­skich przy­gotowanego przez Krakow­ską Fun­dację Fil­mową odbył się także masterc­lass Woj­ciecha Staronia. Pol­ski dokumen­talista mówił o doświad­czeniach w pracy z analogową i cyfrową kamerą na przy­kładzie frag­men­tów swoich fil­mów dokumen­tal­nych: „Syberyj­ska lek­cja” i ostat­niego "Uwikłani" w reżyserii Lidii Dudy oraz dokumental­nym wykorzystaniu kamery w fabular­nym „El Premio” — nagrodzonym Srebrnym Niedź­wiedziem na tegorocz­nym Ber­linale.

Z kolei na włoskim Euganea Film Festival (6-22 lipca) Polacy zdobyli dwie spo­śród naj­waż­niej­szych nagród. Tegoroczna, jedenasta już edycja festiwalu zgromadziła publicz­ność ciekawą naj­now­szych fil­mów dokumen­tal­nych i krót­kometrażowych z całego świata. Jako pierw­sze, nagrodę dla naj­lep­szego filmu krótkometrażowego zdobyło „Glas­gow” Piotra Sub­botko. Jury doceniło w fil­mie oryginalną historię chłopca od którego świat wymaga by zachowywał się jak męż­czyzna, a który to wciąż chce pozostać dziec­kiem. Kolej­nym polskim laureatem była „Planeta Kir­san” Mag­daleny Pięty, nagrodzona mianem naj­lep­szego dokumentu. Argumen­tując swój wybór jury pisało: „Mag­dalena Pięta prowadzi nas za rękę i jest naszym prze­wod­nikiem w odkrywaniu Kał­mucji – jej zasad, okrucieństw ale także i specyficz­nej melan­cholii oraz miej­sca, gdzie dzieciństwo staje się nie­moż­liwe w świecie nie­ustan­nie wal­czących dorosłych”.

Kadr z filmu "Gwizdek", fot. Studio Munka

Młodzi polscy twórcy znaleźli się także wśród zwycięz­ców kon­kursu fil­mów krót­kometrażowych tegorocz­nej edycji festiwalu T-​Mobile Nowe Horyzonty. W tym roku w kon­kur­sie fil­mów krót­kometrażowych rywalizowało aż 69 tytułów, zrealizowanych w szkołach filmowych a także nie­zależ­nie. Za naj­lep­szy film dokumentalny kon­kursu uznano „Gwiz­dek” Grzegorza Zaricznego, wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu „Pierw­szy dokument”. Mar­cin Filipowicz – student katowic­kiego WRiTv otrzymał nagrodę dla naj­lep­szej fabuły za swój film "Echo", natomiast naj­lep­szą animacją okrzyk­nięto „Pomarań­czarkę” Marty Szymań­skiej zrealizowaną na PWSFTviT. Nagrodę specjalną – stypen­dium na kurs specjalistyczny Lon­don Film Academy otrzymał Michał Szcześniak, autor dokumen­tal­nego “Saszka, Saszka”.


DW
informacje prasowe
Ostatnia aktualizacja:  3.08.2012
Zobacz również
Rusza nabór na Berlinale Talent Campus
Kolejny weekend z Zielonym Jazdowem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll