PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Odrębną kategorię filmów na tegorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi stanowią dokumenty biograficzne poświęcone znanym artystom.

Zaczęło się od „Wiery GranMarii Zmarz-Koczanowicz. Czołowa polska dokumentalistka zabrała nas w podróż po długim, tyleż burzliwym  co  dramatycznym życiu Weroniki Grynberg, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia, która została oskarżona o współpracę z hitlerowcami w czasie II wojny światowej. Ten zarzut zaważył na jej dalszym życiu, które spędziła najpierw w Izraelu, a potem w Paryżu. Jednym z pretekstów do zrealizowania tego filmu była wydana w 2010 roku biografia „Oskarżona: Wiera Gran” autorstwa znanej reporterki i pisarki Agaty Tuszyńskiej.


Kadr z filmu "Wiera Gran", fot. KFF

 Nie mniej interesujący okazał się dokument Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk poświęcony zmarłemu tragicznie wybitnemu jazzmanowi i kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie. Swojego kolegę wspominają m. in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Jan Ptaszyn Wróblewski i Michał Urbaniak. Niewątpliwą zaletą filmowej biografii „Komeda, Komeda” jest szeroki i zróżnicowany dobór materiałów archiwalnych pochodzących z  Filmoteki Narodowej, TVP oraz z łódzkiego Muzeum Kinematografii. Na Dwóch Brzegach zaprezentowano również „Walc z MiłoszemJoanny Helander i Bo Perssona, stanowiący zapis rozmów Czesława Miłosza z Ewą Wójciak – aktorką poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Oraz „Talę od różańcaSławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego - opowieść o pisarce Natalii Rolleczek, autorce „Drewnianego różańca” i przyjaciółce – jeszcze z lat wojny - Karola Wojtyły.


Kadr z filmu "Roman Polański: moje życie", fot. Film Point Group

Jednak największą furorę wśród widzów wywołał film biograficzny Laurenta BouzereauRoman Polański: moje życie”. Dokument powstawał w domu Polańskiego w szwajcarskim Gstaad, gdzie reżyser przez osiem miesięcy przebywał w areszcie domowym. Czekał tam na decyzję szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie ewentualnej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w związku na ciążącym na nim od ponad 30 lat oskarżeniu o gwałt na nieletniej Samancie Gailey. W tym czasie kilkakrotnie odwiedził go wieloletni przyjaciel, producent filmowy, Andrew Braunsberg (znają się od lat 60.), który odpytuje Polańskiego z jego życia. Raczej nie tego filmowego, ale przede wszystkim prywatnego. Reżyser wspomina swoją siostrę, która po wojnie wyemigrowała do Paryża, rodziców (w tym skomplikowane relacje z ojcem). Jest oczywiście wojna i holocaust, które wywarły na Polańskiego i jego twórczość ogromny wpływ. Polański opowiada też o szoku, jaki przeżył po śmierci swojej ciężarnej żonę Sharon Tate, która została zamordowana przez ludzi z sekty Charlesa Mansona, o swoim stosunku i relacji z dziećmi oraz o małżeństwie z Emmanuelle Seigner. Odnosi się też do wspomnianego już wcześniej zarzutu o gwałt na 13-latce. W sumie z nakręconych 30 godzin materiału powstał półtoragodzinny, okraszony anegdotami, ale i momentami zadumy, poruszający portret jednego z najwybitniejszych przedstawicieli X Muzy. Aż prosi się o drugą część.... 


Kadr z filmu Inny świat", fot. NH

 Tymczasem przed nami jeszcze co najmniej dwa wartościowe dokumenty biograficzne. Pierwszym będzie „Inny światDoroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta poświęcony wybitnej 97-letniej obecnie aktorce Danucie Szaflarskiej. Bohaterka ma być gościem honorowym tej projekcji. Drugi to swoisty portret innej, niezwykłej artystki, którą mogliśmy podziwiać na zeszłorocznych Dwóch Brzegach w niecodziennym filmie Lecha MajewskiegoMłyn i krzyż” będącym specyficzną, filmową ekranizacją „Drogi krzyżowej” - obrazu XVI-wiecznego niderlandzkiego malarza Pietera Breugla. Tym razem w dokumencie „Charlotte Rampling. Spojrzenie” niemiecka reżyserka Angelina Maccarone oprowadzi nas po zakamarkach osobowości tej niezwykłej brytyjskiej gwiazdy kina i teatru.    

 

Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2012
Zobacz również
Studio Munka zdobywa Dwa Brzegi
Ludzkie losy w dokumentach na Dwóch Brzegach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll