W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty spośród 12 filmów międzynarodowe Jury w składzie: Urszula Antoniak, Naomi Kawase, Lav Diaz, Amat Escalante i Przemysław Wojcieszek przyznało Grand Prix festiwalu oraz 20 000 euro filmowi "Od czwartku do niedzieli" w reżyserii Domingi Sotomayor Castillo.
Film chilijskiej reżyserki to zapis wakacyjnej podróży rodzinnej. Głównymi bohaterami filmowej opowieści są: mąż, żona i dwójka ich kilkuletnich dzieci, którzy wyjeżdżają wspólnie na wycieczkę samochodową po kraju; podczas podróży obserwujemy narastający konflikt między rodzicami i jego wpływ na zachowanie dzieci.
Kadr z filmu "Od czwartku do niedzieli", fot. NH
Po raz trzeci w historii festiwalu krytycy filmowi, zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, przyznali prestiżową nagrodę FIPRESCI, którą otrzymał film "Sąsiedzkie dźwięki" Klebera Mendonça Filho. W jury FIPRESCI zasiedli: Alison Frank, Müge Turan i Ola Salwa.
Nagrodę Publiczności otrzymał film "Donoma" Djinna Carrénarda.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce międzynarodowe Jury w składzie: Zbigniew Libera, James Benning, Susanne Sachse, Rebecca De Pas i Sean Farnel, przyznało nagrodę 10 000 euro filmowi "Zespół punka" autorstwa Jukki Kärkkäinena i Jani-Petteri Passi.
W Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe w kategorii animacja zwyciężył film "Bobby Yeah" Roberta Morgana. Za najlepszy dokument uznano film "Brak dowodów" w reżyserii Hayoun Kwona, zaś za najlepszy film eksperymentalny "Widmo szczęścia" Maxa Philippa Schmida. Zwycięzców wybrało Jury w składzie: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Urszula Skassa i Jakub Czekaj.
W Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe w kategorii animacja wygrał film "Pomarańczarka" Marty Szymańskiej. Za najlepszy dokument uznano "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego, zaś za najlepszą fabułę "Echo" Marcina Filipowicza. Zwycięzców wybrało międzynarodowe Jury w składzie: Florian Weghorn, Ed Lawrenson, Anna MacDonald. Nagrodę London Film Academy otrzymał film "Saszka, Saszka" Michała Szcześniaka.
Poniżej lista wszystkich filmów konkursowych
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
"Córka… ojciec… córka" Panahbarkhoda Rezaee / Iran 2011
"Donoma" Djinn Carrénard / Francja 2010
"Francine" Brian M. Cassidy, Melanie Shatzky / USA, Kanada 2012
"Francophrenia" James Franco, Ian Olds / USA 2012
"Lato" José Luis Torres Leiva / Chile 2011
"Mondomanila" Khavn De La Cruz / Filipiny, Niemcy 2010
"Od czwartku do niedzieli" Dominga Sotomayor Castillo / Chile, Holandia 2012
"Podwójne ślady" Isaki Lacuesta / Hiszpania, Szwajcaria 2011
"Rzeczy niczyje" Kim Kyung-mook / Korea Południowa 2011
"Sąsiedzkie dźwięki" Kleber Mendonça Filho / Brazylia 2012
"Sentymentalne zwierzę" Wu Quan / Chiny 2011
"Tylko mój" Frédéric Videau / Francja 2011
Miedzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce
"Babcia Lo-fi" Kristín Björk Kristjánsdóttir, Orri Jónsson, Ingibjörg Birgisdóttir / Islandia, Dania 2012
"Być może piękno umocniło naszą determinację" Philippe Grandrieux / Francja 2011
"Crazy Horse" Frederick Wiseman / Francja, USA 2011
"Jutro" Andrei Gryazev / Rosja 2012
"Love Story" Florian Habicht / Nowa Zelandia, USA 2011
"Low Definition Control" Michael Palm / Austria 2011
"Piosenki" Eduardo Coutinho / Brazylia 2011
"Pokój 237" Rodney Ascher / USA 2012
"Shock Head Soul" Simon Pummell / Holandia, Wielka Brytania 2011
"Turning" Charles Atlas / USA, Dania 2012
"Zamknij się i graj" Will Lovelace, Dylan Southern / Wielka Brytania 2012
"Zespół punka" Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi / Finlandia 2012
Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe
fabuła
"Kiedy ranne wstają zorze" Matusz Głowacki / Polska 2012
"Jestem OK" Tushar Prakash / Polska 2011
"Poczekalnia" Michał Wawrzecki / Polska 2011
"Dzikie planety" Gilles Lepore, Maciej Mądracki, Michał Mądracki / Polska 2012
"I nigdy nie wracać" Jagoda Szelc / Polska 2011
"Chomik Bartłomiej Ignaciuk / Polska 2012
"Nauka jazdy" Emi Mazurkiewicz / Polska 2011
"Offline" Jan P. Matuszyński / Polska 2012
"Zniknięcie" Bartosz Kruhlik / Polska 2011
"Serce do walk"i Tomasz Matuszcza / Polska 2012
"Protokoły Mędrców Syjonu" Bartosz Warwas / Polska 2011
"Święto Zmarłych" Aleksandra Terpińska / Polska 2011
"Echo" Marcin Filipowicz / Polska 2012
"Muka!" Kordian Kądziela / Polska 2012
"Portier z Hotelu Mewa" Michał Janów / Polska 2012
"Księżycowa rzek"a Bodo Kox / Polska 2011
"Aposiopesis" Jagoda Szelc / Polska 2011
"Idziemy na wojnę"! Krzysztof Kasior / Polska 2012
"Światło" Miron Wojdyło / Polska 2011
"Dziadek Piaskowiec" Marzena Popławska, Joanna Pawluśkiewicz / Polska 2012
"Sowa" Marta Karwowska / Polska 2012
"Konfident" Rafał Kapeliński / Polska 2011
"Z życia strachów polnych" Grzegorz Dębowski / Polska 2012
"TIWI" Kordian Kądziela / Polska 2012
"Łaska Eliza Subotowicz / Polska 2012
"Notoryczni debiutanci" Justyna Nowak / Polska 2011
"Nocna wizyta" Piotr Chrzan / Polska 2011
dokument
"Kamyczkowi Rycerze" Aniela Gabryel / Polska 2011
"Szansa" Krzysztof Blok / Polska 2011
"Hegel i Motyl" Bartosz Warwas / Polska 2011
"Wolność" Bartłomiej Żmuda / Polska 2012
"Gwizdek" Grzegorz Zariczny / Polska 2012
"Nie ma powodu by stąd odejś"ć Gregory Portnoy / Polska 2012
"Mój dom" Magdalena Szymków / Polska, Wielka Brytania 2012
"Taki typ ptactwa" Małgorzata Goliszewska / Polska 2011
"Saszka, Saszka" Michał Szcześniak / Polska, Rosja 2011
"Sportowiec" Paweł Słomkowski / Polska 2012
"Nie patrzę" Alicja Stasiak / Polska 2011
"Rogalik" Paweł Ziemilski / Polska 2012
"Pizza po polsku" Grzegorz Krawiec / Polska 2012
"Cały świat Hani i Stasia" Tomasz Jurkiewicz / Polska 2011
"To, co zostaje" Leszek Buzderewicz / Polska 2011
"Siłaczka" Aleksander Pawluczuk / Polska 2012
"Wypad z freeganami" Karol M. Kowalski / Polska 2012
"Obóz" Tomasz Jeziorski / Polska 2012
"Sonda o kobietach" Matusz Głowacki / Polska 2012
animacje
"Wątek" Ewa Łuczków / Polska 2011
"Skrzaty fortepianu" Magdalena Osińska / Polska 2011
"Czerwień" Cyprian Piwowarski / Polska 2011
"Kołysanka" Piotr Dumała / Polska 2012
"Ballada o Bezimiennym Joe" Mateusz Heldwein / Polska 2011
"Afternoon" Izabela Plucińska / Polska, Niemcy 2012
"Drwal" Paweł Dębski / Polska 2011
"Pomarańczarka" Marta Szymańska / Polska 2011
"Leaves" Agnieszka Borowa / Polska 2011
"Na Św. Wincentego" Stanisław Furman / Polska 2012
"Był sobie król" Tytus Majerski / Polska 2011
"Gra" Marcin Janiec / Polska 2011
"Bajkowe kroniki kucharskie" Kamil Jaworek / Polska 2012
"Pieska Odyseja 2006" Maciej Majewski / Polska 2012
"Miraż" Izumi Yoshida / Polska 2011
"Nie ma to jak w kinie" Urszula Palusińska / Polska 2012
"Kinefaktura" Marcin Giżycki / Polska 2012
"Agnieszka" Izabela Bartosik-Burkhardt / Polska, Francja 2012
"Dr Charakter przedstawia 2." Piotr Dumała / Polska 2011
"Loading" Zofia Mikołajczak / Polska 2011
"Tajemnica Góry Malakka" Jakub Wroński / Polska 2011
"Szkice Chopina" Dorota Kobiela / Polska 2011
"Carnalis" Anita Kwiatkowska-Naqvi / Polska 2012
Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe
eksperymentalne
"Namiastka" Elodie Pong / Szwajcaria, Francja 2011
"Widmo szczęścia" Max Philipp Schmid / Szwajcaria 2011
"Ślady moich łez 2" Axel Petersén / Szwecja 2011
"Cień" Daniel Burkhardt / Niemcy 2012
"Flimmer Line" Klungseth Johansen / Norwegia 2011
"Arkana" Henry Hills / Austria, USA 2011
"Poruszające historie" Nicolas Provost / Belgia 2011
"Konferencja. Uwagi na temat filmu 05" Norbert Pfaffenbichler / Austria 2011
"Poznałem Heine na ulicy Fürstenberg" Andreas Rochholl / Niemcy 2011
"#29" José Miguel Biscaya / Holandia 2011
"Głos Boga" Bernd Lützeler / Niemcy, Indie 2011
"Meteor" Christoph Girardet, Matthias Müller / Niemcy 2011
"Rozdrażniony" Telcosystems / Holandia 2012
"Agatha" Beatrice Gibson / Wielka Brytania 2012
"Ścieżka, ogród, zapaść, cisza" Kai Miedendorp / Niemcy 2012
"Pisklę, nienarodzone" Katrin Olafsdottir / Islandia 2011
"Byun, przedmiot znaleziony" Marie Losier / Francja, USA 2012
"Przesuwane sceny, w sześciu zmianach" Jani Ruscica / Finlandia, Niemcy, Dania 2012
"Big in Vietnam" Mati Diop / Francja 2011
dokumenty
"Druki" Sirah Foighel Brutmann, Eitan Efrat / Belgia 2011
"Brak dowodów" Hayoun Kwon / Francja, Korea Południowa 2011
"Bezpiecznik albo jak spaliłem Simóna Bolívara" Igor Drljača / Bośnia i Hercegowina 2011
"Viva Paradis" Isabelle Tollenaere / Belgia 2011
"KEDI" Stefan Neuberger / Niemcy 2012
"Żona fotografa" Karsten Krause, Philip Widmann / Niemcy 2011
"Żyliśmy naszym codziennym życiem" Daya Cahen / Holandia 2012
"PFFFHP TT!" Deborah S. Phillips / Niemcy 2012
"Hannes: o tatusiach i Power Rangersach" Daniel Abma / Niemcy 2011
"Córki" Marta Jurkiewicz / Holandia 2011
animacje
Jak podbić Księżyc" Anja Struck / Niemcy, Dania 2011
"Sekret Bradleya Manninga" Adam Butcher / Wielka Brytania 2011
"Fińska bajka 2011" Niina Suominen / Finlandia 2011
"Pamięć ciała" Ülo Pikkov / Estonia 2011
"Bezdech" Flora Molinié / Francja 2011
"Bobby Yeah" Robert Morgan / Wielka Brytania 2011
"Powolny Derek" Daniel Ojari / Wielka Brytania 2011
"Wielki królik" Atsushi Wada / Francja 2012
"Moxie" Stephen Irwin / Wielka Brytania 2011
"Romans" Georges Schwizgebel / Szwajcaria, Kanada 2011