PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Około 300 filmów - w tym wiele reprezentujących mało znane w Polsce kinematografie lub nieobecnych w polskich kinach reżyserów - złoży się na program 13. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Festiwal potrwa od 3 do 12 sierpnia.

Letnia Akademia Filmowa odbywa się w Zwierzyńcu, dawnej stolicy Ordynacji Zamojskiej, dziś letniskowej miejscowości odwiedzanej co roku przez ponad 100 tysięcy turystów. W miasteczku działa jedno kino, ale festiwalowe filmy wyświetlane są też w trzech innych salach, wyposażanych na czas trwania imprezy w projektory i ekrany. Dużą popularnością cieszą się nocne seanse, organizowane na dziedzińcu zabytkowego ponad 200 letniego browaru.

 

- W Zwierzyńcu stawiamy na odkrywanie białych plam kina. Połowa prezentowanych tu filmów nie jest dostępna na ekranach polskich kin. Publiczność ich szuka, w ubiegłym roku nasze filmy obejrzało około 30 tysięcy widzów" - powiedział Piotr Kotowski ze Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa z Lublina, rektor Letniej Akademii Filmowej. Część repertuaru akademii - zaznaczył Kotowski - pokazywana była do tej pory jedynie w wąskim obiegu, na przykład w dyskusyjnych klubach filmowych, a część będzie mieć na festiwalu swoje polskie premiery.

W Zwierzyńcu pokazany zostanie między innymi. cykl 26 filmów "Rejs na Karaiby", wyprodukowanych na Haiti, Jamajce, Kubie, Barbadosie i w innych krajach wyspiarskich Morza Karaibskiego. Widzowie będą też mogli poznać kinematografię białoruską, oficjalną i opozycyjną, oraz cykl filmów wyprodukowanych przez Telewizję Biełsat - partnera festiwalu. Zaplanowano retrospektywę Siergieja Łoźnicy, rosyjskiego filmowca urodzonego na Białorusi. Tylko jeden film Łoźnicy miał w Polsce dystrybucję kinową - "Szczęście ty moje". W Zwierzyńcu pokazane będą także jego dokumenty.

W Zwierzyńcu zaplanowano przegląd filmów duńskich i słowackich. Będzie prezentacja twórczości Paola i Vittoria Tavianich, w tym obrazu "Cezar musi umrzeć", nagrodzonego w tym roku Złotym Niedźwiedziem w Berlinie oraz starszych, nieznanych w Polsce filmów pary włoskich filmowców. W programie jest pokaz filmów o tematyce homoerotycznej oraz pokaz najciekawszych animowanych filmów propagandowych świata, kręconych od lat 20. do lat 40. XX wieku.

W cyklu "Cały ten las" pokazane będą filmy wykorzystujące motyw lasu jako elementu budującego dramaturgię - od "Syberii. Mon amour" (2011) Sławy Rossa  po "Tron we krwi" (1957) Akiry Kurosawy.

W cyklu "W polskim obiektywie" pokazane zostaną najciekawsze, zdaniem organizatorów, polskie fabuły, animacje i dokumenty z dwóch ostatnich lat, w cyklu "Klubowy karnet" - filmy nagradzane w ostatnim sezonie na międzynarodowych festiwalach.

W Zwierzyńcu zostanie pokazany film "Kobieta z piątej dzielnicy" Pawła Pawlikowskiego, a grająca w nim Joanna Kulig będzie gościem Akademii.

Jak ocenił Kotowski, każdego dnia festiwalu pokazywanych będzie około 30 filmów. - Pokazy będą się odbywać równolegle w kilku salach. Każdy kinoman musi ułożyć sobie własny program - zastrzegł.

Letniej Akademii Filmowej towarzyszyć będą spektakle teatralne i spotkania z filmowcami. Przyjazd do Zwierzyńca potwierdzili między innymi Franco di Giacomo - operator filmowy, współpracownik braci Tavianich i innych włoskich reżyserów, w tym Nanniego Morettiego i Ettore Scoli; oraz aktor Marian Dziędziel, którego na festiwalu będzie można zobaczyć w filmach "Supermarket" i "Piąta pora roku".

Współorganizatorami imprezy są między innymi: Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych i Stowarzyszenie Filmowców Polskich

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2012
Zobacz również
Nowe Horyzonty: Więcej czadu
Nowe Horyzonty: Zabawa w kotka i myszkę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll