PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.07.2012
28 lipca rozpoczyna się 6. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Organizatorzy przygotowali dla widzów wiele atrakcji: liczne pokazy filmowe (w tym polskie premiery), spotkania z twórcami, koncerty i konkursy.

Główną atrakcją festiwalu będą polskie premiery nowych filmów, w większości prosto ze światowych festiwali:  "Reality", "Shadow Dancer", "Whiskey dla aniołów", "Parada", "Yuma", "The Paperboy", "Łzy, których nie było".



Oficjalny plakat 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Dwa Brzegi przygotowały także retrospektywę filmów z udziałem Marka Kondrata pt. "I Bóg stworzył aktora". Widzowie będą mogli zobaczyć filmy i spektakle Teatru Telewizji z tym aktorem, a także wziąć udział w specjalnie przygotowanym spotkaniu z jego udziałem. Marek Kondrat kilka lat temu zawiesił swoją działalność aktorską, poświęcając się swojej innej pasji - winu, warto więc przypomnieć sobie najwybitniejsze role tego znakomitego aktora.

Bohaterem festiwalu będzie także reżyser bardzo związany z postacią Marka Kondrata (obsadzał go wielokrotnie w roli Adasia Miauczyńskiego) - Marek Koterski. W retrospektywie wyświetlone zostaną jego najważniejsze filmy fabularne, takie jak "Dom wariatów" (1984), "Porno" (1989), "Nic śmiesznego" (1995), "Ajlawju" (1999), "Dzień świra" (2002), "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006), "Baby są jakieś inne" (2011), a także krótkie metraże i spektakle Teatru TV w jego reżyserii. Drugim reżyserem posiadającym cały blok filmowy na Dwóch Brzegach jest ojciec islandzkiego przemysłu filmowego Fridrik Thor Fridriksson. Bedzie można zobaczyć dziewięć filmów tego twórcy.

Jedną z najciekawszych tegorocznych sekcji będzie "Muzyka - moja miłość", która ma za zadanie ukazanie naturalnych związków muzyki i filmu. W ramach tej sekcji widzowie będą mogli zobaczyć zarówno filmy muzyczne, jak i te traktujące o samej muzce, a także rejestracje koncertów. Będą to m. in.: "Calypso Rose" - historia wielkiej postaci muzyki karaibskiej, artystki z Trynidadu i Tobago Calypso, której przyglądamy się podczas drogi między kontynentami (Francja, USA, Trynidad i Tobago, w końcu Afryka) obserwując jej różne wcielenia, a także premierowo pokazywany w Polsce "Coś z niczego: Sztuka Rapu", którego reżyserem i narratorem jest popularny raper Ice-T opowiadający o tym jak muzyka ulicy urosła w siłę i zaczęła dominować w świecie. Ponadto w tej sekcji zaprezentowane zostaną: "Rock w Reykjaviku", "Marley", "Komeda, Komeda...", "Marina Abramović" i "Wznosząc się ponad bluesa".

Z kolei w ramach "Na krótką metę" zobaczymy panoramę najnowszych, także premierowych, profesjonalnych polskich i zagranicznych filmów krótkometrażowych. Wśród nich znajdą się filmy wyprodukowane w Studiu Munka.

Inne sekcje festiwalu to Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych, "Wielkie kino na Małym Rynku" (darmowe pokazy zeszłosezonowych produkcji, wartych przypomnienia, m.in. "Drive", "Melancholii" i "Nietykalnych"), Ponadto przygotowane są spotkania z mistrzami kinami (Koterski i Fridriksson), którzy będą opowiadać o swoich inspiracjach, fascynacjach, ale też błędach, które popełnili na swych artystycznych ścieżkach. Zaprezentowany zostanie także minicykl przypominający niezwykle ważny i ciekawy okres w dziejach kina, a mianowicie ekspresjonizm niemiecki. W jego ramach wyświetlone zostaną cztery klasyczne dla tego nurtu filmy: "Metropolis" (1927), "M-morderca" (1931) Fritza Langa oraz "Portier z hotelu Atlantic" (1924) i "Wschód słońca" (1927) Friedricha Wilhelma Murnaua. Ponadto organizatorzy przygotowali wiele pokazów specjalnych (w tym premierową projekcję zrekonstruowanego cyfrowo "Rejsu"), spotkań z filmowcami, koncertów i wiele innych.

Festiwal potrwa do  5 sierpnia.
DW
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2012
Zobacz również
"Jeż Jerzy" zwycięża w Korei
Studio Irzykowskiego. Kino bez kompromisów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll