PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Już kolejny rok z rzędu kino w Łodzi to dla wielu widzów – otwarte pokazy pod gwiazdami. W plener wychodzi Muzeum Kinematografii z cyklem „Letni Kinematograf Rozrywkowy”, w ramach którego wyświetlane są arcydzieła z klasyki polskiego i światowego kina. Popularnością cieszy się także „Polówka”, obejmująca rekordową ilość 50 filmów prezentowanych w pięciu miejscach. Partnerem wszystkich pokazów jest Urząd Miasta Łodzi.

Letni Kinematograf Rozrywkowy

W wakacyjne piątki po zmroku Letni Kinematograf Rozrywkowy zabiera widzów Starego Rynku w podróż do przeszłości polskiego kina. Na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce (o powierzchni niemal 100 m kw.) wyświetlane są obrazy nagradzane na światowych festiwalach i kochane przez publiczność. Podczas seansów przypomniane zostają czasy świetności „Łodzi filmowej”, kiedy w kultowej Honoratce bywali Barbara Kwiatkowska i Roman Polański, w Wytwórni Filmów Fabularnych autografy rozdawali Zbigniew Cybulski i Daniel Olbrychski, a ulicą Piotrkowską przechadzali się Andrzej Wajda i - nieco później - Krzysztof Kieślowski.


"Nosferatu-symfonia grozy" z muzyką na żywo w wykonaniu Aleksandry Kędry, fot. A. Michalska

W wakacyjne czwartki o zmierzchu Muzeum Kinematografii zaprasza gości na swój dziedziniec. W pięknej scenerii XIX-wiecznego pałacu Karola Scheiblera (siedzibie Muzeum) i sąsiadującego z nim parku Źródliska prezentowane są głośne, wysmakowane stylistycznie obrazy z historii kina, których wspólnym wątkiem jest fantastyka, surrealna poetyka, groza. Kto wie – może w plenerowych projekcjach przy świetle księżyca uczestniczyć będzie sam Nosferatu – wampir?

Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii, opowiada: - Za nami już kilka pokazów, każdy wyjątkowy. Podczas projekcji „Do widzenia, do jutra...” na Starym Rynku zaczął padać deszcz, niemal dokładnie w tym momencie, kiedy lunęło na ekranie. Ale opady nam (i naszym widzom) niestraszne - szybko rozdaliśmy płaszcze przeciwdeszczowe. Seans do końca wszyscy oglądali jak zaczarowani.


Pokaz "Do widzenia, do jutra..." w strugach deszczu, fot. A. Michalska

Jeden z widzów mówi o pierwszym pokazie na dziedzińcu: - Noc, ciemny park, hipnotyczna muzyka taperującej Aleksandry Kędry w połączeniu z grającymi świerszczami i absolutnie genialnym obrazem „Nosferatu - symfonii grozy” - to  był seans niezapomniany, magiczny”.

Polówka

Polówka – czyli pokazy plenerowe w parkach i miejscach industrialnych mają już w Łodzi swoją markę. Filmy są pokazywane w pięciu miejscach: w Textorial Parku, Parku na Zdrowiu, Parku Julianowskim oraz na osiedlu Olechów-Janów oraz w Strefie Off Piotrkowska.


Polówka w Parku na Zdrowiu, fot. A. Michalska

Wojtek Augustyniak z kina Cytryna, organizator Polówki, o programie filmowym mówi: -Kino letnie w naszym wydaniu to nie są tytuły lekkie, łatwe i przyjemne. Często pokazujemy drastyczne, ciężkie filmy, nie nastrajające do jedzenia popcornu. To nie są lekkie komedie romantyczne ani papka multipleksowa, ale wybitne obrazy artystyczne. Nasi widzowie przychodzą często na pokazy w ciemno.

Mimo kapryśnego lata, dotychczas odbyły się wszystkie z kilkunastu pokazów. Nawet nawałnice nie zrażają setek kinomanów, którzy przybywają na projekcje zaopatrzeni w koce, leżaki a nawet termosy, zwabieni magią kina. Ich organizatorom udało się stworzyć prawdziwy letni festiwal filmowy ze starannie dobranym programem, wspaniałą atmosferą i fantastycznie reagującą widownią.
Anna Michalska
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2012
Zobacz również
Nowe Horyzonty: Pierwsza odsłona festiwalowego stylu
Gael García Bernal na festiwalu w Locarno
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll