PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Największa we Francji retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego, połączona z wystawą ilustrującą życie i twórczość polskiego reżysera prezentowana jest w MK2 Bibliothèque, najpiękniejszym kinie Paryża. Impreza rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa do końca  września 2012.

Krzysztof Kieślowski, uznany za życia za jednego z najważniejszych reżyserów europejskich, zmarł w 1996 roku, pozostawiając dzieła filmowe, które podbiły serca publiczności i krytyki międzynarodowej, a w szczególny sposób, publiczności francuskiej.

                               

Dla tych wszystkich, którzy kochali filmy i doceniali postawę moralną reżysera, dla młodych kinomanów, którzy nie mieli szczęścia go poznać, dla artystów, studentów i pracowników naukowych dla których był i pozostaje źródłem inspiracji, dla szerokiej publiczności zainteresowanej polską kinematografią i idącej śladem artystycznego zaangażowania MK2, przeznaczona jest Wielka Retrospektywa jego filmów, największa jaka zorganizowana została we Francji. Towarzyszyć jej będzie znana już w Polsce i na świecie wystawa „Świat Krzysztofa Kieślowskiego”, wzbogacona przez afisze jego filmów na całym świecie i „Fotografie z miasta Łodzi” - całość zrealizowana przez Muzeum Kinematografiiw Łodzi.

Wydarzenie, zorganizowane przez stowarzyszenie Lumières of Europa, producenta i dystrybutora francuskiego MK2, oraz Instytut Polski w Paryżu z udziałem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Kinematografii w Łodzi, TVP, Szkoły Filmowej w Łodzi, francuskiego Wydawnictwa Montparnasse i Stowarzyszenie Polskich Studentów i Absolwentów we Francji, będzie największym polsko-francuskim projektem kulturalnym roku 2012.  Organizatorzy poprosili o honorowy patronat polskiego i francuskiego Ministra Kultury. Będzie to pierwszy, bilateralny projekt kulturalny nowej, francuskiej ekipy rządowej.

Retrospektywa czyli podróż w czasie

Krzysztof Kieślowski, jako jeden z niewielu, potrafił dokonać ewolucji swego twórczego wyrazu, zachowując jednocześnie taką samą wrażliwość i tę samą fascynację tajemnicą ludzkiej egzystencji. Retrospektywa podzielona więc będzie na trzy części: „Czas bezlitosnego dokumentu”; „Czas dokumentalnej fikcji”, której ukoronowaniem jest „Dekalog”, projekt o wyjątkowej ambicji artystycznej i niepodważalnym, moralnym autorytecie oraz „Czas metafizycznej fikcji”, skomponowany z filmów nakręconych przede wszystkim we Francji, w których Kieślowski próbuje „dotknąć” istoty duszy ludzkiej, uwolnionej od społecznej i politycznej determinacji. 

Śladami Kieślowskiego 

Kieślowski- artysta i Kieślowski- człowiek odcisnął trwale piętno na swych współpracownikach, uczniach i reżyserach w Polsce i na świecie. Pokażemy filmy zrealizowane przez jego uczniów w Szkole Filmowej w Łodzi, oraz spróbujemy zgromadzić artystów deklarujących inspiracje światem Kieślowskiego (Bracia Dardenne, Julie Delpy), ilustrując obecność nieformalnej „szkoły Kieślowskiego”. Spotkania zaproszonych gości z publicznością pozwolą z pewnością na uwidocznienie przesłań, inspiracji i artystycznego dziedzictwa Kieślowskiego. 

Wystawa „świat Krzysztofa Kieślowskiego”   

Przygotowana z okazji 70-tych urodzin Krzysztofa Kieślowskiego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, Zespól Filmowy TOR,wydawnictwo „Skorpion”, z pomocą Szkoły Filmowej w Łodzi, i ze szczególnym zaangażowaniem Pani Marii Kieślowskiej – wystawa zaprezentowana została, miedzy innymi, w Kanadzie, Izraelu i w licznych miastach europejskich. Po raz pierwszy pokazana zostanie we Francji, na nowych planszach wykonanych w języku francuskim.

Po Paryżu wystawa i elementy retrospektywy podróżować będą po kilku miastach Francji, towarzysząc najczęściej prezentacji festiwalu Kinopolska. W tym roku odbędzie się piąta edycja tygodnia promocji polskiej kinematografii współczesnej organizowana przez Instytut Polski w Paryżu i stowarzyszenie Lumières of Europa.  

Serwis Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
 

AK
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  19.07.2012
Zobacz również
Reygadas, Carax, Demirkubuz i inni przyjdą do Wrocławia
"Glasgow" nagrodzony w Turcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll