PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  17.07.2012
Dokładnie w tym samym miejscu, w  którym Louis i Auguste Lumière wynaleźli kinematograf i nakręcili swój pierwszy film "Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie" w 1985 roku odbywa się Grand Lyon Film Festival. W tym roku jego główna nagroda Prix Lumière trafi do rąk Kena Loacha.

Nagrodę ufundował Thierry Frémaux (dyrektor generalny Instytutu Lumière, a także dyrektor festiwalu w Cannes). W tym roku, podczas 4. już edycji Grand Lyon Film Festival, trafi ona do znanego na całym świecie Brytyjczyka Kena Loacha. Reżyser będzie zatem czwartym w kolejności zdobywcą nagrody zaraz po Clintcie Eastwoodzie, Milošu Formanie i Gérardzie Depardieu.


Ken Loach, fot. mrpaparazzi.com/Forum

Według  Bertranda Taverniera - prezesa Lumière Institute i organizatora festiwalu, wybór Kena Loacha to "po pierwsze  docenienie jego znakomitej pracy. Chodzi tu również o wyraz wdzięczności dla człowieka, który pozostał wierny swoim ideałom, nawet wtedy gdy inni zmieniali je, niczym filmowy kostium; wobec człowieka sprzeciwiającego się cynizmowi i liberalizmowi, człowieka stojącego murem za wykluczonymi. Uznawany za spadkobiercę Orwella, wytykał politykom ich błędy i tchórzostwo na każdym froncie. Jego filmy przynoszą widomy dowód na upadek społeczeństwa kapitalistycznego. Równocześnie dowodzą temu, iż jednostka może zawsze marzyć o lepszym społeczeństwie, opartym na braterstwie i zbiorowych wierzeniach".

Z okazji Grand Lyon Film Festival, Ken Loach pokaże retrospektywę swoich obrazów, a także weźmie udział w panelu dyskusyjnym, będzie opowiadał o swoich ulubionych filmach. Festiwal odbędzie się między 15 a 21 października 2012 roku. Wśród pokazywanych filmów Loacha nie zabraknie jego najnowszego dzieła - "The Angels' Share", nagrodzonego przez jury w Cannes. Ta wyjątkowo zabawna komedia społeczna przyciągnęła do kin 304 tysiące widzów w samej Francji podczas pierwszych dwóch tygodni pokazów.
MG
Cineuropa
Ostatnia aktualizacja:  16.07.2012
Zobacz również
"Kongres" wg Lema i "Papusza" w programie Polskich Dni we Wrocławiu
Zgłoś się do drugiej tury projektu "Moje 89 pokolenie"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll