PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
469 filmów, w tym 226 pełnometrażowych zostanie pokazanych na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty.  Impreza odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-29 lipca 2012. Podczas festiwalu 160 filmów będzie miało swoje polskie premiery.

Pierwsza edycja festiwalu w 2001 roku odbyła się w Sanoku, kolejne cztery w Cieszynie, niektóre także w jego czeskiej części. W 2006 roku festiwal przeniósł się do Wrocławia.  Jego pomysłodawcą jest Roman Gutek, a za organizację odpowiada Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Według organizatorów głównym założeniem festiwalu jest pokazanie kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego. 



Tegoroczną edycję festiwalu otworzy film "Miłość" w reżyserii Michaela Haneke . Jest to laureat tegorocznej Złotej Palmy. Głównymi bohaterami „Miłości” są Georges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (Emmanuelle Riva), małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka (Isabelle Huppert) mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Anne przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę. Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu. Film trafi do polskich kin 2 listopada, tydzień po swojej światowej premierze. Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

W tym roku w dniu otwarcia pokazany zostanie również film "Rok tygrysa" Sebastiána Lelio, autora nagrodzonej podczas 6. edycji festiwalu Świętej rodziny. Filmem zamykającym festiwal będzie "W drodze" Waltera Sallesa – adaptacja kultowej powieści Jacka Kerouaca, która stała się biblią bitników.

Najważniejszą częścią festiwalu jak zwykle będą konkursy. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty bierze udział 12 filmów, które w Polsce będą pokazywane po raz pierwszy. O nagrody rywalizować będą między innymi  "Lato" José Luisa Torresa Leivy, "Od czwartku do niedzieli" Domingi Sotomayor, "Podwójne ślady" Isaki Lacuesty czy "Mondomanila" Khavna de La Cruza. W jury tego konkursu zasiądą: Urszula Antoniak, Naomi Kawase, Amat Escalante, Lav Diaz i Przemysław Wojcieszek. Jury przyzna Grand Prix w wysokości 20.000 euro i gwarancję dystrybucji w Polsce. Kolejne nagrody w tym konkursie przyzna festiwalowa publiczność i Jury FIPRESCI w składzie: Alison Frank z Wielkiej Brytanii, Müge Turan z Turcji i Ola Salwa z Polski, redaktorka serwisu Portalfilmowy.pl. Nagroda Publiczności i Nagroda FIPRESCI gwarantują filmom dystrybucję w Polsce.

W konkursie Filmy o Sztuce o 10 tysięcy euro i gwarancję dystrybucji w Polsce walczyć będą pełnometrażowe dokumenty. Nagrodę przyznają reżyserzy i artyści wizualni James Benning  i Zbigniew Libera, a także aktorka i reżyserka Susanne Sachsse i selekcjonerzy festiwalowi Rebecca De Pas i Sean Farnel.

Podczas festiwalu odbędą się także konkursy polskich filmów krótkometrażowych i europejskich filmów krótkometrażowych. Do jury zaproszone zostały osoby, które z racji na swoją pozycję w branży, mogą być bardzo pomocne w promocji polskich filmów. Są to Florian Weghorn, Ed Lawrenson i Anna MacDonald. Oprócz trzech nagród po 5.000 złotych w każdej kategorii, London Film Academy przyzna w tym konkursie nagrodę specjalną w postaci stypendium na kurs specjalistyczny na tej uczelni.

 
kadr z filmu "Miłość", który otworzy festiwal / fot. materiały prasowe

W programie festiwalu znalazły się ponadto stałe sekcje, wśród nich Panorama – dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. Od tego roku na festiwalu polskie kino pokazywane będzie w sekcji Gdynia we Wrocławiu przygotowanej we współpracy z Gdynia Film Festival. Na galowych pokazach zaprezentowane zostaną filmy wybrane przez dyrektora artystycznego Gdynia Film Festival, Michała Chacińskiego. Na festiwalu odbędzie się polska premiera nagrodzonego przez publiczność tegorocznego Berlinale dokumentu Matthew Akersa "Marina Abramović: artystka obecna".  Pokazy filmu zaplanowano na 20, 21, 27 i 28 lipca. Bilety w cenie 20 zł są już w sprzedaży.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kina Meksyku. Pokazanych będzie 16 produkcji zrealizowanych w ostatnich latach, między innymi filmy Amata Escalante, Nicolása Peredy, Matíasa Meyera czy Michela Lipkesa. Indywidualny styl tych reżyserów ukształtował myślenie o współczesnym kinie meksykańskim, które jest obecnie jednym z najciekawszych filmowych zjawisk na świecie.

W tym roku w programie festiwalu znalazł się także przegląd mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia fikcyjnej opowieści. W przeglądzie wezmą udział 22 filmy. We Wrocławiu odbędą się także projekcje 39 filmów zrealizowanych w powstałym w 1981 roku legendarnym Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego. W programie filmy Mariusza Trelińskiego, Marka Koterskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Leszka Wosiewicza, Wiesława Saniewskiego czy Piotra Łazarkiewicza.

W ramach sekcji Nocne szaleństwo zostaną zaprezentowane filmy z gwiazdami muzyki rockowej, pop i hip-hop. W "Re-mixed. Ze sceny na ekran" pokazane będą między innymi: animowany zespół The Beatles w kultowej "Żółtej łodzi podwodnej" George’a Dunninga, Davida Bowie w klasyce fantasy "Labirynt" Jima Hensona, czy Beyoncé w hip-hoperze "Carmen" Roberta Townsenda. W sekcji The Happy End – obrazy końca świata przedstawione będą filmy pokazujące alternatywne do kina popularnego końce świata, jak "Legenda Kaspara Hausera" Davide Manuliego.

Pełny program tegorocznego festiwalu znajduje się na stronie http://www.nowehoryzonty.pl. Bilety na seanse filmowe można również kupić na stronie.
AK
www.nowehoryzonty.pl / Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  15.07.2012
Zobacz również
Animator: Kot poety
Pierwsze zapowiedzi weneckie: Malick, Redford, Kitano...
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll