PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.07.2012
Pięć polskich animacji znalazło się w programie brazylijskiego festiwalu Anima Mundi. W konkursach zostaną pokazane: pełnometrażowy "Jeż Jerzy", trailer do gry "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" i polsko-francuska koprodukcja "Agnieszka".

"Wiedźmin 2: Zabójcy królów" zwyciężył niedawno w prestiżowym konkursie Golden Trailer Awards, uznawanym za odpowiednik Oscarów w świecie gier wideo. Reżyserem filmiku jest Tomek Bagiński ze studia Platige Image, twórca nominowanej w 2002 roku do Oscara "Katedry". Realizacja 3,5-minutowego trailera trwała kilka miesięcy; pracowało nad nim ponad 40 grafików i animatorów. Filmik promuje komputerową grę fabularną wydaną w 2011 roku i będącą kontynuacją pierwszej części - "Wiedźmina", której głównym bohaterem jest postać z powieści Andrzeja Sapkowskiego.


Wiedźmin 2: Zabójcy Królów", fot. Platige Image

Animacja "Jeż Jerzy" - jako jedna z czterech - walczy w konkursie filmów fabularnych. Opowieść o przygodach niepoprawnego politycznie jeża Jerzego pojawiła się jako komiks opublikowany w 1996 roku na łamach skate'owego magazynu "Ślizg". Twórcy - Wojciech Wawszczyk, Jakub Tarkowski i Tomasz Leśniak - przenieśli w 2008 roku "Jerzego" na ekran. Bohater wprawdzie jest jeżem, ale zantropomorfizowanym, należącym do subkultury skate'ów. Nadużywa alkoholu, seksu, jest blokersem, mówi slangiem, prowadzi wojnę z osiedlowym skinheadami, a przy tym komentuje dosadnie otaczającą go rzeczywistość.

W konkursie głównym brazylijskiego festiwalu zostanie pokazana dziesięciominutowa animacja "Agnieszka", opowieść o 6-letniej dziewczynce, od której odchodzi matka. Niewidomy ojciec nie odnotowuje faktu. Przerażona, pozostawiona sama sobie Agnieszka chowa się do szafy, ucieka przed okrutną rzeczywistością. To historia utraconego dzieciństwa, samotności, ale też ludzkich instynktów, które umożliwią w końcu wyjście z izolacji i odnalezienie zagubionego wewnątrz siebie dziecka. Film jest debiutem Izabeli Bartosik-Burkhardt.

W pozakonkursowej sekcji Panorama publiczność festiwalu zobaczy obsypaną nagrodami animację "Świteź" Kamila Polaka. Realizowany początkowo jako projekt studencki film "Świteź" to epicka opowieść zrealizowana na motywach romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Ze skromnego projektu studenckiego film przerodził się w ogromną międzynarodową koprodukcję. Prace nad filmem trwały ponad siedem lat i uczestniczyło w nich 130 osób. Premiera odbyła się podczas festiwalu Berlinale w 2011 roku. Artysta malarz Kamil Polak w swoim debiucie połączył obrazy olejne z animacją komputerową 2D i 3D. Uzyskał w ten sposób efekt "ożywionych płócien", które tańczą w rytm starocerkiewnej muzyki skomponowanej przez Irinę Bogdanovich. Animacja została doceniona m.in. na festiwalu w Annecy w 2011 roku, gdzie zdobyła Nagrodę Jean-Luca Xiberras'a za debiut. Zdobyła też nagrody na festiwalach w Palm Springs, Sankt Petersburgu, Las Palmas i w Krakowie.

W sekcji Galeria zostanie pokazana "Kinefaktura" Marcina Giżyckiego - złożona z trzech części animowana wariacja na temat grafiki Henryka Berlewiego "Mechanofaktura" z 1924 roku. Taki też tytuł nosi teoria artysty, której podstawą było odrzucenie iluzji przestrzennej w malarstwie na rzecz zaakcentowania dwuwymiarowości płótna. Wiele lat po stworzeniu swojej pracy artysta przyznał, że koncepcja mechanofaktury była pewnym substytutem filmu.

Anima Mundi, jeden z najważniejszych festiwali animacji w Ameryce Południowej, w tym roku świętuje jubileusz 20-lecia istnienia. Festiwalowi towarzyszy Anima Forum - spotkania artystów animacji. W ubiegłym roku animacja "Paths of Hate" Damiana Newowa wyprodukowana przez Platige Image otrzymała nagrodę za najlepszy profesjonalny krótki film na brazylijskim festiwalu. Anima Mundi odbędzie się w dniach 13-22 lipca w Rio de Janeiro i 25-29 lipca w São Paulo.


AK
culture.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.08.2012
Zobacz również
Warsztaty z realizacji filmów akcji i nowe kierunki w Akademii Multi Art
Animator: Kot poety
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll