PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.07.2012
Najprawdopodobniej nie zostałby najpopularniejszym dziś aktorem  francuskim (może  oprócz Gerarda Depardieu), gdyby na swojej drodze zawodowej nie spotkał Luca Bessona. Role w jego pięciu filmach, w szczególności w: „Wielkim błękicie” (1988), „Nikicie” (1990) i „Leonie Zawodowcu” (1994), pozwoliły mu zyskać światowy rozgłos i uznanie widzów. Przyniosły mu dwie nominacje do Cezara, trzecią otrzymał za kreację w komedii Jeana-Marie Poiré  „Goście, goście”. Natomiast w 2000 roku został wyróżniony Honorową Europejską Nagrodą Filmową za „europejski wkład w kino światowe”.

- Pochodzę z Maroka, a moi rodzice byli Hiszpanami. Bardzo się cieszę, że znam wiele kultur. Kiedy umrę, będę bardzo szczęśliwy, że udało mi się tyle poznać i mówić tyloma językami - zdradził w jednym w wywiadów.  Dziś włada czterema: angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.


kadr z filmu "Faceci od kuchni" / fot. Monolith

W latach 40. ubiegłego wieku jego matka i ojciec musieli uciekać z rodzinnej Andaluzji przed dyktaturą generała Franco. Schronili się w Maroku, wówczas będącym protektoratem Francji. Tam też – w Casablance – urodził się ich pierworodny syn Juan Moreno y Herrera-Jiménez, bo tak naprawdę nazywa się, obecnie 64-letni, Jean Reno. W wieku 17 lat sam przeniósł się do kraju nad Sekwaną. Zanim został aktorem żył z małego biznesu: prowadził sklep spożywczy i biuro turystyczne. W  fabule zadebiutował 33 lata temu rolą w filmie Constantina Costy-Gavrasa "Blask kobiecości", występując u boku ówczesnych legend europejskiej kinematografii: Romy Schneider i Yves Montanda. Później zagrał  też między innymi razem z Tomem Cruisem w "Mission: Impossible", partnerował Robertowi de Niro w „Roninie” czy też Tomowi Hanksowi w „Kodzie da Vinci”. Na uwagę zasługuje również jego kreacja w „Różowej panterze”. Użyczył swojego głosu lwu Mufasie we francuskojęzycznej wersji słynnej kreskówki "Król Lew". Aktualnie możemy go oglądać w komedii Daniela Cohena  "Faceci od kuchni".

Jean Reno był twarzą kilku międzynarodowych kampanii reklamowych (między innymi Toyoty i UPS). Pojawił się w spotach reklamowych nieistniejącej już polskiej marki piwa EB. Słynie z zamiłowania do pięknych kobiet, a powszechnie wiadomo, że „najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”. Dlatego nic w tym dziwnego, że jego drugą żoną była modelka Nathalie Dyszkiewicz, zaś obecną jest, również modelka, Zofia Borucka. Świadkiem na trzecim ślubie aktora był ówczesny minister spraw wewnętrznych i kandydat na prezydenta Francji – Nicolas Sarkozy. Jak na prawdziwą gwiazdę światowego kina przystało ma trzy domy: w Paryżu, Los Angeles oraz w Malezji.
Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  1.08.2012
Zobacz również
Zgłoś film na festiwal w Belgradzie
Znamy program festiwalu w Locarno
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll