PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na miłośników kina czeka 13. edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu na Roztoczu. Jej rektor, Piotr Kotowski, twierdzi, że "trzynastka nie może być pechowa". Festiwal odbędzie się w dniach 3-12 sierpnia.

Filmy ujęto w trzynaście cykli, poświęconych poszczególnym twórcom z czołówki światowego kina i różnym zagadnieniom tematycznym.


Nie trzeba jechać na Kubę, Haiti, Jamajkę czy Dominikanę, aby odpocząć pod Palmami, wystarczy udać się na kinematograficzną wyprawę w sekcji "Rejs na Karaiby", prezentującej filmy z tego rejonu geograficznego. Produkcje te goszczą już na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych i odnoszą sukcesy. - Ta wyprawa będzie miała w dużej mierze charakter poznawczy, ale zaskoczy również spotkaniem z oryginalnym, interesującym kinem - pisze Piotr Kotowski.

Zwolennicy obcowania z nieco mniej egzotyczną naturą, szczególnie lubiący wycieczki po lesie, w cyklu "Cały ten las", będą mieć okazję obejrzeć filmy, które osadzają swoją dramaturgię na motywie lasu ("Diamenty nocy" Jana Němeca) bądź wykorzystują go jako tło swoich filmowych opowieści ("Las" Piotra Dumały).

W cyklu „Homokino” odzwierciedla się nowy trend filmów o tej tematyce. Wątki homoerotyczne były obecne u twórców klasyki kina europejskiego, Viscontiego, Loseya czy Pasoliniego, we współczesnym filmie tworzą  odrębny nurt.

Nie zabraknie również wątku edukacyjnego - na letnią lekcję historii zabierze widzów „Anima agitka” pokazując niebezpieczne związki filmu animowanego z machiną propagandy. Prezentowane filmy były narzędziami agitacji w stalinowskiej Rosji, w faszystowskich Niemczech, w USA okresu II wojny światowej i w powojennej Polsce.

Warto wspomnieć również o cyklu „Reżyserski tandem – Paolo i Vittorio Taviani". Słynni bracia zdobyli Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale za film "Cezar musi umrzeć". Na festiwalu zaprezentowane zostaną inne znane dzieła, takie jak "We władzy ojca" (1977) uhonowany Złotą Palmą w Cannes czy "Noc św. Wawrzyńca" (1981), który zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. To również wspaniała okazja do obejrzenia filmów Tavianich, które nigdy jeszcze nie trafiły na polskie ekrany, a cieszą się popularnością wśród widzów na całym świecie („Łąka”, 1979; „Kaos”, 1984; „Good Morning, Babilonia”, 1986).

Stałe pozycje festiwalowe, w tym „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”, „W polskim obiektywie”, zaprezentują produkcje znane już z zaprzyjaźnionych festiwali: Planet Doc Film Festival, Krakowski Festiwal Filmowy, Etiuda & Anima czy Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.

Dla nocnych marków nie lada gratka - kino nocne. W ramach festiwalu, poza projekcjami filmów, odbędzie się wiele koncertów, spektakli, wykładów i spotkań dyskusyjnych.

Szczegółowy program Letniej Akademii Filmowej już niebawem.

Kontakt:
Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa
ul. Narutowicza 23/9
20-004 Lublin
tel. 81 440 33 89
tel. 81 440 33 79
strona: http://www.laf.net.pl/.

KJ
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  12.07.2012
Zobacz również
Znamy program festiwalu w Locarno
Film o twórczości Williama Kentridge'a pierwszy raz w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll