PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Lipiec to dla mieszkańców Janowa Lubelskiego i licznych o tej porze turystów czas obfitujący w bogate przeżycia filmowe – już po raz ósmy odbędzie się tu w dniach 16–22 lipca Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART  prezentujący najlepsze tytuły sezonu 2011/2012, głównie rodzimej kinematografii.

Program trwającego tydzień festiwalu opiera się na trzech filarach: kinie dziecięcym, kinie artystycznym i kinie popularnym, których łącznikiem są spotkania z ludźmi polskiego filmu i telewizji. „Kino Jasia i Małgosi” to cykl powołany z myślą o filmowej edukacji najmłodszych i przy okazji integracji pokoleń, bowiem zawiera tytuły, które wspólnie oglądają dzieci, rodzice i dziadkowie. Seanse – a jest ich w sumie aż 14 – gromadzą zwykle komplet widzów, którzy w tym roku obejrzą m.in. takie przeboje: „Auta 2”, „Happy Feet 2”, „Królewna Śnieżka”, „Kubuś i przyjaciele" oraz klasyczne już pozycje: „Stalowy gigant”, „Po rozum do mrówek” i „Magiczny miecz”.


Marian Dziędziel, fot. materiały organizatorów

Najwięcej miejsca w programie zajmują filmy rodzime - to ukłon w stronę tytułów wartościowych artystycznie, pobudzających do myślenia, zepchniętych na margines dystrybucji przez komercyjne produkcje. Drugie ekranowe życie stanie się udziałem m. in. „Wymyku” Grega Zglińskiego, „Kreta” Roberta Lewandowskiego, „Sponsoringu” Małgośki Szumowskiej, „Lęku wysokości” Bartosza Konopki oraz „Heńka” Edyty Kowalewskiej i Grzegorza Madeja. Będą oczywiście największe przeboje minionego sezonu: „W ciemności” Agnieszki Holland, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Listy do M” Mitji Okorna.

Do kina plenerowego trafią natomiast "1920. Bitwa Warszawska" Jerzego Hoffmana, "80 milionów" Waldemara Krzystka i „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi uzupełnione przebojami światowego kina: „Nietykalni’, „Sherlock Holmes: Gra cieni”, "O północy w Paryżu" i "Igrzyska śmierci". Janowskie kino pod gwiazdami działa w parku Misztalec od wtorku do niedzieli prezentując każdego dnia po dwa tytuły na znakomitym sprzęcie i ogromnym ekranie. Mocne wrażenia murowane!

Swoistym wyróżnikiem FART-u jest jedyna w świecie „Galeria Janów” poświęcona ludziom polskiej kultury, zapraszanych co roku na festiwal. Spotkania odbywają się w parku Misztalec, gdzie goście sadzą pamiątkowe drzewka (tak powstaje Aleja Janów) i odciskają dłoń w gipsowej matrycy, z której powstają brązowe odlewy. Za kilka lat – po zaplanowanej już renowacji terenu – trafią one do specjalnej galerii wokół fontanny na Nowym Rynku. Swoje dłonie odcisnęło już ponad 30 artystów - w tym roku dołączą do nich Marian Dziędziel i Karol Strasburger. Ten pierwszy od chwili premiery pamiętnego „Wesela” Smarzowskiego szturmem wszedł do elity polskiego aktorstwa i nadal gra kapitalne role; ten drugi od 18 lat prowadzi teleturniej „Familiada” stając się aktorem-prezenterem wręcz kultowym.

Warto jeszcze wspomnieć, że wstęp na seanse plenerowe jest bezpłatny, zaś bilety na projekcje w kinie Jutrzenka kosztują tylko 5 zł. Dodając do tego walory turystyczne Janowa Lubelskiego i okolic otrzymamy przepis na ciekawe filmowe wakacje dla całej rodziny!

program>>>

GU
informacja organizatorów
Ostatnia aktualizacja:  11.07.2012
Zobacz również
Filmowy lipiec z Zachętą
Dokument ucieka z Polski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll