PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.07.2012
Z okazji 80. urodzin wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara w nocy z 14 na 15 lipca w Katowicach odbędą się koncerty oraz projekcje filmów z muzyką jubilata.

Podczas "Noc Kilara" będzie można usłyszeć utwory "Missa pro pace", IV Symfonia "Sinfonia de motu", "Krzesany", "Agnus Dei", "Lament", "Veni Creator", "Te Deum", "Victoria", "Magnificat" (cz. I i V).  Kompozycji, między innymi w wykonaniu Chóru Polskiego Radia w Krakowie, Chóru Filharmonii Śląskiej oraz Narodowej Orkiestry Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) będzie można posłuchać w Archikatedrze Chrystusa Króla, sali koncertowej Akademii Muzyczynej, Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (kościół Mariacki).  Impreza organizowana jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Całe wydarzenie rozpoczną i zwieńczą projekcje filmów z muzyką Wojciecha Kilara, które odbędą się dwóch katowickich kinach - "Światowid" i "Rialto". Pokazane zostaną m.in. "Lalka", "Dziewiąte wrota", "Dracula".  W trakcie "Nocy Kilara" przy ul. Mariackiej 10 w centrum miasta działać będzie specjalny punkt, w którym wszystkim zainteresowanym udostępnione zostaną szczegółowe informacje na temat muzycznych i pozamuzycznych atrakcji przygotowywanych przez organizatorów.


Wojciech Kilar, fot. Akpa

"Missa Pro Pace", czyli mszę w intencji pokoju na nowe tysiąclecie, Wojciech Kilar skomponował w 2000 roku z okazji jubileuszu stulecia Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dzieło na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną powstało na zamówienie ówczesnego dyrektora Filharmonii Kazimierza Korda. Światowe prawykonanie miało miejsce 12 stycznia 2001 roku w Filharmonii Narodowej.

Kompozytor urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Od 1948 roku mieszka w Katowicach. Znany jest na świecie głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 produkcji. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Ma też w dorobku wiele powszechnie znanych popularnych utworów, jak np. piosenka "W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała", do którego skomponował muzykę. Napisał ją też m.in. do kultowego "Rejsu" oraz do "Pana Tadeusza", gdzie motywem przewodnim jest słynny polonez.
 
dd
PAP
Ostatnia aktualizacja:  15.07.2012
Zobacz również
Karlowe Wary: Kryształowy Glob dla Norwegów!
Polskie filmy w sercu Rzymu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll