PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Alei Sław w Zamościu została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona aktorowi, reżyserowi i malarzowi Stefanowi Szmidtowi.

Stefan Szmidt z żoną, aktorką Alicją Jachiewicz-Szmidt i córką od 15 lat prowadzą we wsi Nadrzecze koło Biłgoraja - miasta położonego niedaleko Zamościa - Fundację Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu. Prowadzą tu otwarty, artystyczny dom, w którym z przyjaciółmi -artystami organizują plenery malarskie, koncerty, widowiska i spektakle teatralne. Do ich współtworzenia zapraszają ludowych artystów z okolicy oraz zespoły śpiewacze i obrzędowe.


Olgierd Łukaszewicz, Stefan Szmidt w "Generale Nilu", fot. mat. prasowe

Stefan Szmidt został uhonorowany miejscem w Alei Sław za działania na rzecz popularyzacji sztuk pięknych i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz stworzenie artystycznego fenomenu, polegającego na połączeniu sztuki ludowej i profesjonalnej, ożywianiu ich wspólnych źródeł. Szmidt odsłonił swoją tablicę w obecności aktorów, którzy w piątek wieczorem wystąpią w Zamościu na festiwalu Zamojskie Lato Teatralne w sztuce "Requiem dla gospodyni" według prozy Wiesława Myśliwskiego. Spektakl był przygotowywany w Nadrzeczu, wyreżyserował go Szmidt, który sam w nim także gra, obok m.in. Ewy Gorzelak, Zdzisława Wardejna, Alicji Jachiewicz-Szmidt i aktorów amatorów.

Stefan Szmidt urodził się w Biłgoraju. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.  Pracował jako aktor w teatrach: Klasycznym, Rozmaitości i Polskim w Warszawie. Zagrał w ponad 70  filmach i serialach, m.in. rolę generała "Bora" Komorowskiego w "Generale Nilu", Mściwoja w "Starej  Baśni", Turzyckiego w "Przedwiośniu", wachmistrza Skrzetuskiego w "Ogniem i mieczem" i Kostka Bawolika w serialu "Dom".

Pamiątkowymi tablicami w Alei Sław Zamość uhonorował w poprzednich latach wybitnych artystów, którzy współtworzyli i na długie lata związali się z organizowanymi tu imprezami kulturalnymi: nieżyjącego już aktora i reżysera Jana Machulskiego - współtwórcę Zamojskiego Lata Teatralnego; muzyka jazzowego i dziennikarza muzycznego Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, który współtworzył organizowany w Zamościu festiwal "Jazz na Kresach" i wielokrotnie na nim koncertował; patronującego przeglądowi filmów religijnych Sacrofilm reżysera Krzysztofa Zanussiego oraz grafika i ilustratora Janusza Stannego, kierownika artystycznego plenerów ilustratorów organizowanych przez galerię sztuki w Zamościu.

Patronat honorowy nad uroczystym odsłonięciem tablicy Stefana Szmidta objęły Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Związek Artystów Scen Polskich.


EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  6.07.2012
Zobacz również
Hiszpańskie lato filmowe w Krakowie
Seigner zaśpiewa bez Polańskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll